Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega Polaków przez jednym z produktów, którego użytkowanie może być bardzo szkodliwe dla zdrowia!

Bardzo ważny komunikat!

Jak informuje portal Pikio, GIS otrzymał dzięki systemowi wczesnego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach informację o popularnym produkcie, który może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia użytkowników.

Mowa tutaj o produkcie wytwarzanym przez firmę Fiskars Finland Oy Ab, a dokładnie o łyżkach produkowanych przez tego producenta. Okazuje się, że w tych przedmiotach mogą znajdować się pierwszorzędowe aminy aromatyczne.

Substancje te są bardzo szkodliwe dla zdrowia człowieka i pod żadnym pozorem nie powinny znajdować się w produktach, które mogą mieć jakikolwiek kontakt z jedzeniem. Okazuje się, że pierwszorzędowe aminy aromatyczne to substancje chemiczne, które znajdują swoje zastosowanie w produkcji różnorodnych wyrobów farmaceutycznych, a także tuszów, polimerów czy materiałów wybuchowych!

Screen ze strony: www.gov.pl

Taka substancja nie powinna znajdować się w produktach przeznaczonych do kontaktu z żywnością!

Okazuje się, że pierwszorzędowe aminy aromatyczne są niejednokrotnie wykorzystywane także w klejach lub farbach, których używa się do produkcji różnorodnych przedmiotów. Niestety, te związki chemiczne wykazują bardzo silne działanie rakotwórcze i z tego względu nie powinny mieć żadnego kontaktu z żywnością.

Główny Inspektorat Sanitarny przekazał, że na ten moment z obrotu wycofana została tylko jedna partia łyżek. Dokładna nazwa produktu to Fiskars Functional Form Spoon. Dane niezbędne do identyfikacji wycofanej partii to:

  • numer artykułu to 1027299;
  • numer partii 200620;
  • Kod EAN: 6424002009665.