Spójrzmy prawdzie w oczy, kiedy to słońce zaczyna padać z góry, dzwoni ostatni szkolny dzwonek i gwizdek do pracy, pierwsza myśl, jaka przychodzi wszystkim do głowy, to: weź mnie do wody!

Zawsze zachowaj zdrowy rozsądek

YT

Niezależnie od tego, czy Twoim ulubionym sposobem na ochłodzenie jest pływanie w jeziorze, rzece, prywatnym basenie, oceanie, czy też wypłynięcie motorówką na przejażdżkę, nie ma wątpliwości, że Polacy uwielbiają spędzać czas w wodzie. Niestety, ofiary śmiertelne związane z wodą są przyczyną setek zgonów na całym świecie każdego roku.

Utonięcie jest trzecią co do wielkości przyczyną przypadkowej śmierci w wielu krajach i drugą co do wielkości przyczyną zgonów dzieci do 10 lat, którym można było zapobiec. Ale woda nie musi być niebezpieczna, o ile przestrzegasz pewnych zasad bezpieczeństwa i jesteś świadomy swojego otoczenia. Ocean niesie ze sobą wiele zagrożeń, ale możesz zachować bezpieczeństwo, przestrzegając kilku prostych zasad.

Uważaj na fale

Pływanie w oceanie bardzo różni się od pływania w jeziorze lub basenie. Masz nieprzewidywalne, wzburzone fale, które, choć mogą wyglądać na stosunkowo spokojne, mogą być zaskakująco silne. Potęga oceanu może szybko przytłoczyć nawet wysportowanych dorosłych.

Zrozumieć prądy rozrywające

Prądy rozrywające są jednym z najniebezpieczniejszych zagrożeń dla plażowiczów, ciągnąc do morza ludzi, którzy w nie wędrują. Możesz rozpoznać te kanały wodne po ich głębszym, ciemniejszym kolorze, ruchu szczątków lub wodorostów i mniejszej ilości fal załamujących się niż w otaczających obszarach. Jeśli zostaniesz wciągnięty w prąd zrywający, zachowaj spokój. Płyń poziomo do plaży, a nie bezpośrednio pod prąd, a gdy już wyjdziesz, płyń z powrotem do brzegu po przekątnej.

Unikaj alkoholu

Według ekspertów, około 40% ofiar śmiertelnych utonięć w wyniku rekreacyjnego pływania łódką w wielu krajach jest związanych z alkoholem. Nie piłbyś i nie prowadziłbyś pojazdu mechanicznego, prawda? Prowadzenie motorówki pod wpływem alkoholu niesie podobne ryzyko. Upośledzenie wzroku i zdolność podejmowania decyzji w połączeniu z szybkim, ciężkim i potencjalnie niebezpiecznym pojazdem nigdy nie jest dobrym pomysłem.

Zwróć uwagę na pogodę

YT

Zanim wyruszysz, sprawdź lokalną prognozę pogody pod kątem trudnych warunków w ciągu dnia. Rozejrzyj się. Bliskie lub odległe ciemne chmury, silne i chaotyczne wiatry oraz nagłe spadki temperatury to znaki, na które należy zwrócić uwagę. Dowiedz się, co się stanie, zanim wyruszysz na wodę.

O tym się mówi: Odczaruj swoje życie, czyli kilka prostych sposobów na znalezienie ukrytego talentu

Zerknij: Seweryn Krajewski przeszedł wiele ciężkich chwil, których sekrety wychodzą na jaw. Jego życie nie było usłane różami