Obywatele, którzy ukończyli setny rok życia otrzymują z ZUS tzw. świadczenie honorowe. W całej Polsce takie świadczenia wypłacane są 2200. osobom. W grudniu 2018 roku było ich o 300 mniej, a w 2007 roku zaledwie 1,4 tys. Aż 85% beneficjentów tego wyjątkowefo świadczenia to kobiety i to własnie kobiecie przypada zaszczytny tytuł najstarszej mieszkanki Małopolski. Seniorka mieszka w Krakowie i w tym roku przypadają jej 109 urodziny.

Emeryci i renciści po ukończeniu 100 lat automatycznie otrzymują świadczenie honorowe przyznawane przez prezesa ZUS. Jeśli jednak ktoś nie pobiera świadczeń z ZUS, musi złożyć wniosek o przyznanie "dodatku za długowieczność"- w takim położeniu są najczęściej panie, które zajmowały się domem i wychowaniem potomstwa i dlatego zrezygnowały z pracy. Wniosek można złożyć w najbliższej placówce ZUS- czytamy na portalu Gazeta Krakowska.

Świadczenie honorowe wynosi tyle, ile kwota bazowa używana do wyznaczania wysokości emerytur i rent. Jej wysokość z kolei ustalana jest co rok w dniu 1. marca i jest to 100% ubezpieczenia społecznego obowiązującego w poprzednim roku kalendarzowym. Aktualnie świadczenie to wypłacane jest w kwocie 4294,67 złotych.

Warto wiedzieć: Świetna informacja dla rodziców z Krakowa. Powstaje nowy żłobek. Kiedy otwarcie


Bądź na bieżąco z "Życiem": Kolejny dzień z największą liczbą zachorowań w Małopolsce. Najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia


To Cię zainteresuje: Kraków: policja prosi o pomoc w sprawie skradzionych rowerów