Rząd zaakceptował projekt ustawy offshore- o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. W październiku trwało opiniowanie czy projekt jest bezpieczny oraz pod kątem zwalczania korupcji.

Rozpatrzenie ustawy miało miejsce we wtorek, jak informuje Rada Ministrów. Przepisy zakładają pierwszą fazę – w niej zainstalowana zostanie dla morskich farm moc 5,9 GW. System ten może wejść w życie do 30 czerwca 2021 roku – jak wynika z przepisów Unii Europejskiej. Wcześniej granica wyznaczała 4,6 GW.

Ceny rozliczenia ujemnego salda w pierwszej fazie systemu wsparcia jest określona w rozporządzeniu wydanym przez ministra, zajmującego się kwestią energii.

Wsparcie przez najbliższe lata zmieni nieco system – będzie w formule konkurencyjnych aukcji. Maksymalny okres wsparcia wyniesie 25 lat.

źródło: interia.pl

Do systemu wsparcia nie będą się zaliczać urządzenia, które służą do przetwarzania energii elektrycznej wyprodukowanej wcześniej niż 72 miesiące przed dniem wytwprzrnia energii pierwszy raz.

Wystosowany będzie również specjalny podatek od morskich farm wiatrowych – na razie nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchmości, lecz stawka teraz będzie mogła wynosić iloczyn mocy w MW i kwoty23 tysięcy złotych

Może cię zainteresować: Barbara Kurdej-Szatan opowiada o powrocie do formy po ciąży. Przed aktorką kolejne ważne wyzwanie

Warto wiedzieć:W święta Bożego Narodzenia posypią się mandaty? Rzecznik ministerstwa zdrowia nie pozostawia złudzeń

W tym tygodniu:Ksiądz wyjawił, dlaczego proboszczowie nie chcą wprowadzenia terminali płatniczych. Skandaliczne zachowanie