Cynamon to przyprawa, której chętnie używa się w kuchni. Jego zapach kojarzy się z zimą i świętami – szczególnie z ciastami i piernikami. Choć może się nie wydawać – świetnie smakuje nawet w słonych daniach! Jakie właściwości ma ta przyprawa?

Cynamon pozyskuje się z cynamonowca – wiecznie zielonej rośliny, mieląc jego korę. Do cynamonowców należy niemal 250 gatunków drzew i krzewów. W starożytności stosowano cynamon m.in. do mumifikacji, a w III-IV wieku dotarł także do kuchni.

Obecnie największymi dostawcami tej przyprawy są Chiny oraz Indonezja. Cynamon doskonale sprawdza się w kuchni, ale także w kosmetyce oraz lecznictwie.

Bardzo ważnym składnikiem tej przyprawy jest aldehyd cynamonowy – to jemu zawdzięcza swój zapach, dodatkowo ma on też właściwości antynowotworowe. Kolejną substancją, która wchodzi w skład cynamonu, jest epikatechina – w połączeniu z aldehydem wspomaga leczenie chorób neurodegradacyjnych i zapobiega im.

Cynamon to przyprawa, która przyspiesza spalanie tłuszczu oraz przemianę materii.

Dzięki zawartości chromu, wapnia oraz żelaza cynamon jest przyprawą, która sprawdzi się u wielu osób nie tylko w aspekcie smakowym, ale także zdrowotnym. Dodatkowo jest naturalnym konserwantem i ma działanie przeciwzapalne.

To przyprawa, która wspomaga nasz umysł, a także trawienie, i rozgrzewa. Dla kobiet działa jak afrodyzjak, zaś gdy połączy się go z miodem, wzmacniają się jego właściwości zdrowotne.

Cynamon jest przyprawą, która pomaga osobom z cukrzycą typu 2 oraz insulinoopornością. Sportowcy stosują go, by wspomóc budowę tkanki mięśniowej i redukcję masy tłuszczowej. Działa także przeciwmiażdżycowo.

Świetnie sprawdza się również w kosmetyce, jest bazą niektórych kremów oraz perfum, zaś olejek cynamonowy stosuje się również w stomatologii jako środek odświeżający i łagodzący objawy próchnicy oraz zapalenia dziąseł. Producenci leków dodają olejek cynamonowy oraz sam cynamon do leków, by ich zapach i smak były łagodniejsze. Działa także na trądzik.

Wielu z nas sięga po cynamon w czasie choroby – słusznie, gdyż wspomaga leczenie przeziębień i chorób górnych dróg oddechowych, ma także działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe.

Naukowcy twierdzą, że epikatechina zawarta w cynamonie odpowiada za opóźnienie lub nawet zapobieganie pojawieniu się choroby Alzheimera.

Olejek cynamonowy stosowany jest także jako środek przeciw wszom, świerzbowi i pasożytom bytującym w przewodzie pokarmowym, środek na insekty i preparat zapobiegający ukąszeniom komarów oraz kleszczy.

Należy pamiętać, by ograniczyć, a najlepiej wykluczyć cynamon w ciąży – jego spożycie wywołuje nasilone skurcze i może w konsekwencji doprowadzić nawet do przedwczesnego porodu.

Osoby chore na cukrzycę powinny spożywać go w niewielkich ilościach. Należy uważać także na uczulenie – ma silne właściwości alergizujące, więc trzeba obserwować reakcję organizmu na tę przyprawę. W nadmiarze przez obecność kumaryny może być toksyczny dla wątroby i nerek. Nie należy spożywać go w przypadku schorzeń wątroby i woreczka żółciowego.

Oto sposoby na wspomaganie wątroby! CHROŃ SWOJĄ WĄTROBĘ. EKSPERT PODAJE LISTĘ PRODUKTÓW KORZYSTNYCH DLA FUNKCJONOWANIA TEGO ORGANU

Ekologia jest modna. Sam zobacz! PRODUCENT NAJPOPULARNIEJSZEGO W POLSCE SZAMPONU STAWIA NA EKOLOGIĘ

Martyna Piotrowska