Wielu amatorów tych kwiatów skarży się, że nie mogą sprawić, by ta niezwykła roślina zakwitła. Eksperci w tej kwestii są przekonani, że do tego trzeba należycie i systematycznie stymulować ją do kwitnienia, a z pewnością każdemu zaprezentuje swoje bezkonkurencyjne piękno.

Istnieje kilka skutecznych metod stymulacji orchidei do kwitnienia

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez CJ Orchids (@cjorchids)

Niezbędna jest znaczna zmiana dotychczasowych warunków jej utrzymania. Możesz usadowić kwiat w chłodnym miejscu, bez oświetlenia i o wysokiej wilgotności. W mieszkaniu może to być łazienka. W takich warunkach zostaw roślinę w spokoju na co najmniej dwa tygodnie, a następnie przywróć ją na dawne miejsce.

Tworzenie sztucznego deszczu może poskutkować kwitnieniem. Przez 5 dni intensywnie podlewaj orchideę, a do podlewania używaj jedynie ciepłej wody. Dalej przez 14 dni trzeba przerwać podlewanie. W tym czasie korzenie rośliny i podłoże, w którym rośnie, dobrze wyschną. Następnie wróć do zwykłego trybu nawadniania.

Gorący prysznic jest kapitalnym stymulatorem przepływu soków orchidei. Wystarczy robić to raz w tygodniu. Na początku podlej kwiat w zwykły sposób, a po pół godziny przytrzymaj go pod gorącym prysznicem. Optymalna temperatura wody do tego zabiegu powinna mieścić się w zakresie od 28 do 35 stopni powyżej zera. Cieplejsza woda może doprowadzić do poparzenia rośliny. Czas trwania zabiegu powinien wynosić średnio 40-50 sekund.

Istotnym czynnym składnikiem pasty cytokininowej jest hormon cytokinina stymulujący kwitnienie orchidei. Jednak stosuj ją jedynie wówczas, gdy roślina wypuszcza łodygę kwiatową. Odnajdź "nerkę" na orchidei i obnaż ją, nacinając nożem i usuwając górną warstwę. Zaaplikuj niewielką ilość pasty cytokininowej na to miejsce i równomiernie rozprowadź. Kwiat powinien zakwitnąć po tygodniu.

O tym się mówi: Beata Kozidrak zaliczyła potężną wpadkę podczas Sylwestrowej Mocy Przebojów. Piosenkarka w Parku Śląskim zaskoczyła wizerunkiem. Co poszło nie tak

Zerknij: Agnieszka Dygant nie kryje radości. Wszystkim podzieliła się z fanami. Są już nawet pierwsze zdjęcia