Fermentacja nigdy nie może być wykonywana przy użyciu chloru lub chloraminy. Chlor lub chloramina (porównywalna do chloru, ale bardziej odporna) jest nagminnie podawana do zabijania bakterii w wodzie miejskiej.

W jakiej wodzie kisić ogórki? Czy zwykła woda z kranu będzie odpowiednia

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Morella (@zaczytana_morela)

Problem polega na tym, że zabija również użyteczne bakterie konieczne do rozpoczęcia fermentacji.

Decydując, jakiej wody użyć do solanki, wybierz wodę miękką. Jeśli chcesz pozbyć się minerałów i zanieczyszczenia, dobrą decyzją będzie woda destylowana, a także woda z usuniętymi wszystkimi minerałami.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez @ketona_zona

Upewnij się, że pijesz wodę wysokiej jakości; jeśli nie nadaje się do picia, twoje jedzenie będzie mdłe. Zamiast tego należy rozważyć użycie wody destylowanej zamiast wody gazowanej.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Małgorzata (@gosia_gosposia)

Możesz użyć wody z kranu do własnych fermentacji. Jeśli twoja woda miejska jest zdatna do picia, może być wykorzystana do wytwarzania twoich kiszonek. Z drugiej strony woda z kranu może zawierać śladowe ilości chloru lub fluoru. W przypadku ich obecności, twoje fermentacje mogą ucierpieć.

Jeśli twoja woda butelkowana nie smakuje dobrze, warto zaopatrzyć się w wodę marynowaną. Nie ma wątpliwości, że sól jest potrzebna. Ponieważ jod dodaje smaku Twoim ogórkom, nigdy nie powinieneś używać jodowanej soli kuchennej. Będzie też w stanie je rozjaśnić.

O tym się mówi: Emilia Korolczuk z "Rolnicy. Podlasie" już nie wytrzymuje. Wszystko przez turystów. Rolniczka poskarżyła się w sieci. O czym mowa

Zerknij też tutaj: Anna Mucha postanowiła ostrzec swoich fanów. Ze szczegółami opowiedziała o tym, co jej się przytrafiło. O co dokładnie chodzi