Rządowym pomysłem na uspokojenie niepokojów społecznych stał się tak zwany dodatek osłonowy. Jest on elementem Tarczy Antyinflacyjnej, którą partia rządząca przedstawia zaraz po tym, jak nakazano wszystkim wymienić piece węglowe na ogrzewanie prądem lub gazem, by następnie ceny owych źródeł energii bezlitośnie zwiększyć.

Najpierw tarcza antykryzysowa po zamknięciu pracodawców i pracowników w domu bez źródła dochodu, a teraz pora na tarczę antyinflacyjną

Obietnica dodatkowego zasilenia budżetów domowych, miałaby odciążyć finansowo około 7 milionów rodzin podczas trwania inflacyjnych założeń. Rząd przydzielił na dodatki socjalne tego typu 4 miliardy złotych.

Jak donosi Interia, według rządowych ustaleń dopłata do absurdalnie wysokich kosztów życia przypada tym gospodarstwom domowym, których miesięczny zarobek nie przekracza 2100 złotych w przypadku gospodarstw jednoosobowych lub 1500 złotych na osobę w przypadku gospodarstw wieloosobowych.

Wysokość dopłaty do niemiłosiernie drogiego życia, uzależniona jest od tego, w jaki sposób ogrzewamy domostwo. Jak się okazuje obywatele, którzy nie chcieli zostać ukarani za niewywiązanie się z rządowego obowiązku wymiany kopciuchów na proponowane i zlikwidowali swoje piece na opał węglowy, otrzymają mniejszą kwotę dodatku, niż ci wciąż posiadający piece węglowe.

Dlatego też gospodarstwa domowe posiadające ogrzewanie inne niż węgiel, a także otrzymujące dochody wyższe niż wskazane przez rząd, mogą równie dobrze otrzymać 20 zł dodatku.

Rządowa Tarcza Antyinflacyjna i związane z nią obniżki podatków to jedno z najbardziej szczodrych rozwiązań tego typu w relacji do PKB w całej Unii Europejskiej - ogłosił Mateusz Morawiecki na Facebooku.

Wnioski o dodatkowe pieniążki przyszli beneficjenci mogą złożyć w urzędzie gminy do 31 stycznia 2022 r.

Środki na konta docierają w dwóch transzach, z czego jedną wypłacono do 31 marca, a druga trafić ma do rodzin do 2 grudnia. Ci, którzy nie złożyli wniosku w do końca stycznia, nadal mogą ubiegać się wsparcie. Na oficjalnej stronie rządowej czytamy:

Jednoosobowe gospodarstwo domowe otrzyma 400/500 zł* przy założeniu że jej dochód nie przekroczy 2100 złotych, Gospodarstwo 2-3 osobowe otrzyma 600/750 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę, Gospodarstwo 4-5 osobowe otrzyma 850 zł/1062,50 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę, Gospodarstwo 6 i więcej osobowe otrzyma 1150 zł/ 1437,50 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę.

Na złożenie wniosku mają czas do 31 października 2022 r. W tym przypadku wyplata 100 proc. dodatku zostanie zrealizowana do 2 grudnia 2022 r.

O tym się mówi: 51-letni mężczyzna okrzyknięty najpłodniejszym w kraju. Ma już 160 dzieci. Jak to możliwe

Zerknij: Dorota Wellman postanowiła zabrać głos w istotnej dla wielu kobiet sprawie. Gwiazda TVN przekonuje, że dziś nie ma już miejsca na strach. O co chodzi