Jak podaje portal "Interia", już co trzeci Polak nie widzi potrzeby wstępowania w sakramentalny związek małżeński, na co wskazują najnowsze badania. Specjaliści analizujący wyniki badań wskazują, że na taki stan rzeczy przekłada się wiele czynników, także sytuacja epidemiczna.

Ślub niekoniecznie

Badanie "Razem? Tak. Ślub? Niekoniecznie. A może leasing?" zostało przeprowadzone przez Wyższą Szkołę Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim i Fundację Bonum Humanum. Wynika z niego, że co trzeci Polak w wieku 18-30 lat nie zamierza formalizować swojego związku ani biorąc ślub cywilny, ani kościelny.

Aż 31 proc. uczestniczących w badaniu osób zadeklarowało, że nie zamierza brać ślubu kościelnego, a kolejne 17 proc. nie podjęło jeszcze ostatecznej decyzji w tym zakresie. 55 proc. ankietowanych myśli o tym, aby w przypadku, kiedy obecne ich związki sprawdzą się, zawrzeć ślub bądź świecki, bądź to kościelny.

Najmniej zainteresowani formalizowaniem związków są osoby mieszkające w dużych aglomeracjach. Chętniej za małżeństwami opowiadają się te osoby, które na co dzień żyją na wsiach lub w małych miastach Małopolski, Warmii i Mazur, a także Podlasia. Co ciekawe, kiedy osoby z tych mniejszych ośrodków przeniosą się do dużych aglomeracji, zmieniają swoje podejście.

Ślub/Youtube @AShamaluevMusic
Ślub/Youtube @AShamaluevMusic
Ślub/Youtube @AShamaluevMusic

Coraz mniej zwolenników ślubu kościelnego

Badania wskaują, że wpływ na zmianę podejścia do kwestii ślubu kościelnego zmieniła między innymi pandemia. Nie da się ukryć, że ograniczenia, z jakimi mieliśmy do czyniania w okresie pandemii zdecydowanie utrudniała organizację ślubów i wesel.

Wśród czynników zniechęcających młodych ludzi do małżeństw eksperci wymieniają również czynniki ekonomiczne, psychospołeczne, światopoglądowe, a także strukturalne. Nie bez znaczenia jest także kryzys w jakim znalazł się kościół. Coraz więcej osób odchodzi od kościoła i rezygnuje z sakramentu ślubu. Eksperci wskazują także, że kiedyś małżeństwo było zymś trwałym, teraz coraz częściej kończy się ono rozwodem.

Ślub/YouTube @Moni scha
Ślub/YouTube @Moni scha
Ślub/YouTube @Moni scha

Zaskoczyły was te wyniki?

To też może cię zainteresować: Żona Macieja Damięckiego kpiną nazywa wysokość emerytury swojego męża. Co dokładnie powiedziała Joanna Damięcka

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Zaskakujące doniesienia obiegły media. Związek Piotra Żyły i Marceliny Ziętek to już przeszłość

O tym się mówi: Wiadomo, ile zarabia Jurek Owsiak i czy czerpie korzyści ze zbiórek WOŚP. Wiele osób może być tym rozczarowane