Jak przypomina portal "O2", już od stycznia 2022 roku wzrosną nasze rachunki za prąd. W grudniu URE poinformowało o zatwierdzeniu wyższej taryfy, która wzrosła o 24 procent. Oznacza to, że nasze rachunki wzrosną miesięcznie o około 21 zł. Wiele osób zastanawia się, jak może obniżyć zużycie energii i obniżyć rachunki za prąd.

Wzrost cen energii elektrycznej

Już od stycznia zapłacimy więcej zarówno za energię elektryczną, jak i gaz. Jednym z czynników, które sprzyjają wzrostom cen, jest fakt, że nadal dominującym sposobem wytworzenia energii jest węgiel, od którego wiele krajów odchodzi. Niestety eksperci nie mają wątpliwości, że prąd będzie coraz gorszy. Jak więc można oszczędzić na rachunkach?

Energia eleketryczna/YouTube @Teoria Elektryki
Energia eleketryczna/YouTube @Teoria Elektryki
Energia eleketryczna/YouTube @Teoria Elektryki

Na szczęście można zmniejszyć ilość zużywanej energii poprzez wyrobienie w sobie prostych nawyków. Pierwszym i najważniejszym jest wyłączanie światła, a także innych urządzeń z gniazdka. Warto pamiętać, że telewizor pozostawiony w trybie czuwania pobiera prąd, podobnie jak inne urządzenia.

Po drugie warto wybierać sprzęty o dużym stopniu energooszczędności. Im niższy pobór energii, tym niższe rachunki. Jednym z najprostszych rozwiązań jest wymienienie żarówek tradycyjnych na energooszczędne LED-y. Kupując urządzenia RTV lub AGD warto wybierać te najbardziej energooszczędne. Choć są one droższe, ich zakup zwróci się w rachunkach za prąd.

Sprzęty/YouTube @Komputer Świat
Sprzęty/YouTube @Komputer Świat
Sprzęty/YouTube @Komputer Świat

Nie pozostawiajmy również w gniazdkach ładowarek do telefonu czy laptopa, bo choć nie jest do nich podłączony sprzęt, to nadal pobierają energię elektryczną.

A jakie wy znacie sposoby na obniżenie rachunków za prąd?

To też może cię zainteresować: Eskalacja konfliktu między Magdą Narożną, a Dawidem Narożnym. Piosenkarka odniosła się do publikacji byłego męża

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Patrycja Tuchlińska pochwaliła się pierwszy raz dzieckiem, które ma z ponad 40 lat starszym mężem. Jak wygląda owoc ich miłości

O tym się mówi: Książę Harry coraz bliżej publikacji swojego pamiętnika. Czy Kate i William mają powody, aby go powstrzymać