Lekarze w Izraelu po raz pierwszy skutecznie rozdzielili bliźnięta zrośnięte tyłami głów – i twierdzą, że po 12-godzinnej operacji „życia lub śmierci” oboje prawdopodobnie będą żyć zupełnie normalnie.

Prawdziwy cud "ponownego" spotkania

Dr Isaac Lazar opowiedział The Times of Israel o niezwykłym momencie w niedzielę, kiedy dziewczęta po raz pierwszy spojrzały na siebie, po roku połączenia głowami, ale nie mogąc się nawzajem zobaczyć, oraz o „niewiarygodnej radości” jaką rodzice czuli.

„Kiedy pielęgniarki zebrały nowo rozdzielone dzieci, patrzyły na siebie, wydawały dźwięki i delikatnie się dotykały – to było piękne” – powiedział doktor Lazar. „Można było zobaczyć komunikację między nimi i była ona po prostu wyjątkowa”. Każdy członek ogromnego zespołu medycznego, który planował operację jeszcze przed narodzinami dzieci w sierpniu zeszłego roku, zdawał sobie sprawę, że pojedyncze potknięcie może mieć katastrofalne konsekwencje.

„Każda zła decyzja mogła być różnicą między życiem a śmiercią” – powiedział Lazar, dyrektor Oddziału Intensywnej Terapii Dziecięcej w Centrum Medycznym Uniwersytetu Soroka w Beer-Szebie. „To było tak delikatne, ponieważ operacja została przeprowadzona między głównymi naczyniami krwionośnymi w głowach niemowląt. Wszyscy wiedzieliśmy, że każde krwawienie może mieć katastrofalne konsekwencje”.

Ale zaawansowana technologia, która stworzyła modele 3D, na których lekarze mogą ćwiczyć, oraz setki godzin przygotowań pomogły w tym, że wszystko poszło gładko. Bliźnięta syjamskie są niezwykle rzadkie, a każda para jest inna, więc badania, które mogłyby pomóc, były ograniczone.


YouTube/ The Telegraph

Co o tym sądzicie?

O tym się mówi: Seniorka wybrała się na grzyby i już nie wróciła. Policja apeluje o pomoc w poszukiwaniach

Zerknij tutaj: Niepokojące doniesienia z jednego z krajów. Lekarze alarmują. Czy powinniśmy się obawiać kolejnej pandemii

Nie przegap: Prosty sposób na uratowanie storczyka. Dzięki tej prostej sztuce roślina będzie znów kwitnąć