Jak podaje "Super Express", kobiety poniżej 60 roku życia, mężczyźni poniżej 65 roku życia poberający wcześniejsze emerytury lub osoby pobierające rentę rodzinną lub wynikającą z niezdolności do pracy, dorabiające sobie do świadczeń muszą bardzo uważać na wysokość przychodu. Jeśli przekroczy się dozwolony pułap, Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi wypłacanie świadczeń.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może zawiesić lub zmniejszyć Twoje świadczenie

Jeżeli senior dorabia do emeryury lub renty, dodatkowe zarobki mogą być powodem zmniejszenia lub zawieszenia pobieranego dotychczas świadczenia. Jak informuje ZUS, dotyczy to wyłącznie dochodów pochodzących z działalności objętej obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi, czyli na przykład z umowy o pracę. Jakie zatem konkretne świadczenia mogą ulec zawieszeniu:

  • emerytura,
  • emerytura pomostowa,
  • renta z tytułu niezdolności do pracy (lub w związku z wypadkiem przy pracy, wypadkiem po drodze do pracy lub z pracy sprzed 1 stycznia 2003 roku, chorobą zawodową),
  • renta inwalidy wojskowego, gdy niezdolność do pracy nie ma związku ze służbą wojskową,
  • renta rodzinna po inwalidzie wojskowym, jeśli śmierć nie była związana ze służbą wojskową,
  • renta rodzinna,
  • nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.

Świadczenie w pełnej wysokości będzie wypłacane wówczas, gdy przychód nie przekroczy 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Świadczenie ulegnie zmniejszeniu, gdy przychód przekroczy 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, jednak nie będzie to więcej, niż 130% tej kwoty. Jeżeli przychód przekroczy wspomniane 130%, wówczas Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi wypłacanie świadczenia. ZUS na swojej stronie internetowej podaje podstawę prawną swojego rozporządzenia.

Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2017 r. poz. 1383, z późn. zm.) Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 22 lipca 1992 r. w sprawie szczegółowych zasad zawieszania lub zmniejszania emerytury lub renty (Dz.U. Nr 58, poz. 290, z późn. zm.) Ustawa z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. z 2017 r. poz. 1773, z późn. zm.) Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2017 r. poz. 1778, z późn. zm.) Ustawa z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin (Dz.U. z 2017 r. poz. 2193) Ustawa z dnia 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (Dz.U.z 2018 r. poz. 128) Ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz.U.z 2017 r. poz. 664 ze zm.)

Kto z Was dorabia do swojego świadczenia?

O tym się mówi: Ksiądz Roman Kneblewski publikuje smutne wieści. To pożegnanie wyciska łzy z oczu. O co chodzi

Zerknij: Koronawirus w znanej sieci sklepów. Gdzie wykryto wirusa i czy to będzie kolejne ognisko koronawirusa