Pod mchem zażółciło się od pysznych kurek. Największy wysyp kurek w polskich lasach odnotowali mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego.
Jak odróżnić kurkę od trującej lisówki
Rzeczywiście jest taki grzyb zwany lisówką. Jest pomarańczowa pomarańczowa, podczas gdy kurka jest bardziej żółta lub wpada w beż.
Kurka ma od spodu na owocniku takie "żyłki", które rozgałęzione i tworzą literę "Y". Natomiast u lisówki są to blaszki, które się nie rozgałęziają, jak w przypadku spodu kurki.
Uważajmy, aby się nie pomylić, gdyż po spożyciu lisówki możemy się spotkać z objawami zatrucia: biegunka, nudności, wymioty, ogólne osłabienie.
Sprawę komplikuje jeszcze to, że nazwa ludowa kurki w niektórych regionach to właśnie lisówka, lecz z naukowego kunktu widzenia to nie to samo.
Jak skutecznie oczyścić kurki
Kurki to jedne najsmaczniejszych grzybów, tylko wiemy, że może być problem z prawidłowym ich oczyszczeniem. Wiele razy na początku przygody z kurkami, można usmażyć czy upiec świetnie wyglądające kurtki, które nie były już tak przyjemne w jedzeniu ze względu na wyraźnie wyczuwalny podczas i gryzienia piasek.
Wiadomo, że długie moczenie, czy przemywanie pod bieżącą wodą żadnym grzybom nie służy. Aby zachować ich smak i aromat mimo mycia, wkładam kurki do dużej miski i posypuję je sporą łyżeczką soli, której zadaniem jest zmniejszyć napięcie powierzchniowe wody.
Zalewamy grzyby wrzącą wodą delikatnie mieszamy.
Czekamy jakieś kilkanaście sekund, aż piasek i inne zanieczyszczenia opadną na dno. Grzyby wytwarzają mazisty sok, który porywa zabrudzenie z powierzchni i wraz z tym sokiem wychodzą także piasek i wszelkie zanieczyszczenia. Pod wpływem ciężkości opadają na dno.
O tym pisaliśmy: Maryla Rodowicz: jej trudne chwile wciąż trwają. Andrzej Dużyński nie daje za wygraną w sądzie. Czy zeznania gosposi rozwieją wątpliwości
Przypominamy o: W trakcie trwania programu na żywo w stacji TVN padły mocne słowa. To nagranie wywołało prawdziwą burzę w sieci