U drzwi pachnącej wypiekami piekarni stał śmierdzący i brudny żebrak. Klienci, którzy stali w kolejce, czuli się zniesmaczeni i patrzyli spod byka na żebraka.

Pracownicy krzyczeli na niego: „Idź gdzie indziej, nie psuj nam atmosfery!” Żebrak wyciągnął brudne, zmięte pieniądze i pokazał kasjerowi: „Chcę kupić chleb. Najtańszy, proszę”.

Nagle właściciel piekarni podszedł do żebraka z pudełkiem świeżo upieczonego chleba i podał go żebrakowi.

Właściciel pokłonił się z entuzjazmem żebrakowi i powiedział: „Dziękuję za przybycie! Proszę przyjść ponownie!". Bezdomny mężczyzna był zaskoczony, gdyż po raz pierwszy potraktowano go jak klienta. Żebrak uśmiechnięty wyszedł ze świeżymi produktami.

Wnuk właściciela piekarni nie mógł zrozumieć jego czynu, więc zapytał wprost: „Dziadku, dlaczego z wielką otwartością obsłużyłeś żebraka?”

źródło: Pexels

Właściciel piekarni wyjaśnił wnukowi: „Być może jest żebrakiem, ale dzisiaj jest dla mnie klientem! Chciał zjeść mój świeżo upieczony chleb i poświęcił wiele czasu , prosząc o pieniądze na jego zakup. Prowadzi dostatecznie ciężkie życie, więc muszę mu osobiście służyć. Jeśli nie, rozczarowałbym go!”

Wnuk zapytał: „Jeśli tak, to dlaczego wziąłeś od niego pieniądze?”

Właściciel piekarni odpowiedział: „Dzisiaj jest klientem. Nie żebrakiem przychodzącym błagać o jedzenie, więc musimy go szanować. Jeśli nie przyjmiemy jego pieniędzy, czyż nie byłaby to dla niego obraza? Musimy pamiętać o poszanowaniu dla każdego płacącego klienta, ponieważ nasza firma może działać dzięki lojalnym klientom”. Wnuk skinął głową i zrozumiał znaczenie tych słów.

Właścicielem piekarni wspomnianym w tej historii jest dziadek Japończyka Yoshiakiego Tsutsumi, legendarnego biznesmena. Kiedyś był najbogatszym człowiekiem na ziemi i dwukrotnie trafił na pierwszą stronę magazynu „Forbes”. Jego dziadek był tym, który zainspirował go do sukcesu w biznesie.

źródło: Forbes.com

Yoshiaki Tsutsumi powiedział, że ta historia żebraka była najbardziej pamiętną nauką przekazaną przez dziadka i głęboko zapisała się w jego pamięci. Do tej pory pamięta całą historię, w tym ruchy dziadka i słowa, które mówił do żebraka.

Powtarzał tę historię podczas spotkań, aby przypominać swoim pracownikom, aby byli jak jego dziadek, który szanował każdego klienta.

Przypomnij sobie o… BĘDĄ KARY ZA BRAK SEGREGACJI ŚMIECI? POLSKIE WŁADZE ZNALAZŁY SPOSÓB NA ZAPOMINALSKICH

Jak informował portal Życie: GDAŃSK: MIASTO ZNALAZŁO SIĘ W TURYSTYCZNYM RANKINGU NA CZASY KORONAWIRUSA. ZA CO NAS POCHWALONO?

Portal Życie pisał również o… CZY W PRZYSZŁYM ROKU SZKOLNYM UCZNIÓW CZEKA KONTYNUACJA NAUKI ONLINE? MINISTER EDUKACJI DARIUSZ PIONTKOWSKI PRZEKAZAŁ NIEPOKOJĄCE WIEŚCI