Sytuacja w Polsce skłoniła władze do podjęcia zdecydowanych kroków. W obawie przed powtórzeniem się włoskiego modelu pandemii koronawirusa bardzo szybko zastosowano środki mające pozwolić na zmniejszenie skali zarażeń.

Jednym ze środków było zamknięcie placówek oświatowych – przedszkoli, szkół oraz uczelni. Obecnie przedszkola oraz szkoły podstawowe dla uczniów klas I-III są już czynne, jednak starsi uczniowie oraz studenci wciąż uczą się na zajęciach online.

Wiadomo już, że ta sytuacja przedłuży się co najmniej do końca roku szkolnego 2019/2020. Pojawiło się pytanie, czy aby na pewno od września uczniowie wrócą do szkół?

Czy nauka w szkołach będzie możliwa od września?

Okazuje się, że sprawa powrotu uczniów do szkół od początku kolejnego roku szkolnego nie jest jeszcze przesądzona. Jak cytuje serwis WP.pl, Dariusz Piontkowski nie jest jeszcze przekonany.

Dariusz Piontkowski. Źródło: Youtube
Dariusz Piontkowski. Źródło: Youtube

- Gdyby spełnił się ten gorszy scenariusz i epidemia rzeczywiście nie ustąpiła, była na dosyć szerokim zasięgu, to wówczas mamy przygotowane już rozwiązania prawne. Do kształcenia na odległość przygotowani są nauczyciele i uczniowie – zapowiada.

Dodał także, że Ministerstwo Edukacji Narodowej „przygotowuje różne warianty, kilka na rozpoczęcie roku szkolnego”.

- W zależności od tego jak będzie wyglądała sytuacja epidemiczna (…). Dziś tak naprawdę chyba nikt nie jest w stanie powiedzieć, jak będzie wyglądała sytuacja za 3 miesiące – wyjaśniał.

Poinformował, że chciałby, by nauczyciele dostali 6-procentowe podwyżki, jednak, jak słusznie zauważył, jako minister edukacji nie może zarządzać państwowym budżetem. Wyjaśnił, że jeszcze nie omawiał tej sprawy z ministrem finansów ani premierem, gdyż „nie ma powodu, żeby jakiekolwiek działania podejmować”.

Dariusz Piontkowski. Źródło: wp.pl
Dariusz Piontkowski. Źródło: wp.pl
Dariusz Piontkowski. Źródło: wp.pl

Dodał, że matury w szkołach mogą odbyć się bez przeszkód.

- Na razie nie mamy żadnych sygnałów, które wskazywałyby na to, że są jakieś problemy. Dyrektorzy szkół powoływali komisje egzaminacyjne, pozwoliliśmy na to, żeby zmniejszyć składy w mniejszych salach. Dyrektorzy znają wytyczne dotyczące bezpieczeństwa, półtorametrowych odstępów, sądzę, że są przygotowani, albo są na ostatnim etapie – mówił.

Przypomnij sobie o… MAŁOPOLSKA: KORONAWIRUS JEDNAK NIE ODPUSZCZA. MINISTERSTWO PODAJE NOWE DANE

Jak informował portal Życie: SMUTNY WIDOK MIEJSCA SPOCZYNKU AFRODYTY TZOKI. CÓRKA ELENI ŻYŁA ZALEDWIE 17 LAT

Portal Życie pisał również o… ŁUKASZ NOWICKI PRZEPROSIŁ ZA NIESMACZNY ŻART. TELEWIDZOWIE ZALALI GO FALĄ WZBURZONYCH KOMENTARZY