Jesień dla fanów jajek i dań z nich przygotowywanych będzie ciężka – jak informują eksperci rynku drobiarskiego już jesienią trzeba się spodziewać dużego wzrostu cen tego produktu spożywczego w sklepach. Podwyżka dosięgnie nas wszędzie – w sklepach, na bazarach i bezpośrednio od hodowców. Powód jest bowiem zaskakujący – lawinowo zmniejsza się liczba kur niosek!

Okazuje się, że w pierwszym kwartale 2020 roku liczba młodych kur niosek (a ich wiek jest liczony wylęgami piskląt) zmniejszyła się o bagatela 1,7 miliona sztuk w stosunku do tego samego okresu w 2019 roku. To niepokojące zjawisko będzie miało ogromny wpływ na wzrost cen jaj w perspektywie najbliższych miesięcy.

Eksperci rynku drobiarskiego ostrzegają przed podwyżkami cen jajek jesienią. Powodem jest malejąca drastycznie liczba kur niosek!

Jak informuje PolsatNews.pl, w kurnikach profesjonalnych producentów zmniejszyła się liczba ptaków w stosunku do 2019 roku aż o 16 procent. To stan z pierwszego kwartału tego roku. Według Katarzyny Gawrońskiej, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz, zmalała również liczba kur niosek wśród mieszkańców polskich wsi, którzy hodują we własnych gospodarstwach nieduże stada. Chodzi o utratę blisko 500 tys. kur!

Wpływ na wyższe ceny jaj dla Polaków najpewniej ma duży popyt zagraniczny na jajka z Polski. Epidemia koronawirusa napędza eksport jajek do wielu krajów, nawet tak dalekich jak Singapur, gdzie od czasu COVID-19 brakuje tego surowca.

Obecnie w zakładach pakowania ceny za jaja spożywcze klatkowe klasy A w połowie maja trzeba było zapłacić XL - 45 zł; L - 37,1 zł ; M - 28,34 zł; S - 20,23 zł (cena za 100 jaj, dane Ministerstwa Rolnictwa). To oczywiście ceny skupu, a nie kwoty, które znamy z targów czy marketów. Konsument płaci znacznie wyższą cenę przez pośredników i transport.

Polska jest obecnie szóstym największym krajem w UE, który produkuje jajka. Polacy rocznie zjadają ok. 570 tys. ton w domach i do użytku przetwórczego. Do tej pory tylko 30. Proc surowca trafiało na eksport.

źródło: Pixabay

Przypomnij sobie o… NAJLEPSZY CAMEMBERT JAKI KIEDYKOLWIEK JADŁEŚ. ROZPŁYWA SIĘ W USTACH

Jak informował portal Życie: ABSOLUTNIE NAJLEPSZY I SPRAWDZONY PRZEPIS NA FAWORKI. TO NAPRAWDĘ ŁATWE

Portal Życie pisał również o… WYKONAWCY TYCH ZAWODÓW MOGĄ NIE OTRZYMAĆ POPULARNEGO ŚWIADCZENIA. RZĄD URUCHOMIŁ ODPOWIEDNIE PROCEDURY