Emeryci mogą odetchnąć. Po okresie wyczekiwania, Sejm zdecydował o dodatkowej emeryturze dla prawie 10 milinów osób. Chodzi o dodatkowe pieniądze dla emerytów jednak nie o comiesięczne podwyżki.

Jak podaje pikio.pl, 8 stycznia posłowie zgromadzili się w Sejmie przy Wiejskiej, aby skupić się na pierwszym czytaniu ustawy, według której niecałe 10 milion osób, a dokładnie 9,8 milionów Polaków ma zyskać. Emeryci, renciści oraz osoby na świadczeniach przedemerytalnych mogą być zadowolone i spać spokojnie - projekt został zaakceptowany i skierowany już do komisji.

Sporo osób uprawnionych do świadczeń otrzyma dodatkowe pieniądze i to już całkiem niedługo. Należy spełnić tylko jeden warunek.

Będzie to dodatkowa 13 emerytura. W 2019 roku dodatkowe świadczenia były wypłacane w maju oraz w czerwcu. Projekt zakłada, że w tym roku emerytura będzie wypłacana już od 1 kwietnia, a więc niedługo przed wyborami prezydenckimi - nie podano jeszcze dokładnej daty, lecz ta nieoficjalna zakłada, że będzie to 10 maja. 13. emerytura będzie wynosić 1200 złotych brutto, a to nie koniec dobrych wiadomości: wiceminister pracy Stanisław Szwed poinformował, że będzie wypłacana seniorom również w następnych latach. Dla państwa to dodatkowy koszt 11,7 miliarda złotych.

Okazuje się, że aby otrzymać 13. emeryturę, należy mieć prawo do świadczeń 31 marca tego roku, w którym będzie wypłacana dodatkowa "pensja". Na tę chwilę nie wiadomo, jak wygląda sytuacja rencistów i trzeba czekać na decyzję rządu. Mimo wszystko 13. emerytury mogą nie otrzymać emeryci i renciści, którym należy się świadczenie, ale mają "zawieszone prawo" do tej wypłaty. Chodzi o te osoby, które korzystają z wcześniejszej emerytury i dorabiają, ale przez przekroczenie limitu zarobków "trzynastka" im się nie należy.

13. emerytury nie otrzymają również osoby, które osiągnęły wiek emerytalny, złożyły wniosek, ale nadal pracują bez rozwiązania umowy o pracę. O świadczeniu może zapomnieć rodzina osoby, która była uprawniona do świadczenia, ale zmarła przed jego otrzymaniem. Sędziowie i prokuratorzy w stanie spoczynku również są wliczani do grona osób, którym "trzynastka" się nie należy. Nie są oni bowiem postrzegani jako renciści i emeryci, podaje pikio.pl.

Warto sobie przypomnieć: EMERYTURA 2019. TE ZMIANY DOTKNĄ PONAD 100 TYSIĘCY KOBIET

Portal "Życie" pisał: EMERYTURA W WIEKU 53 LAT. ZOBACZ JAKIE WYMOGI MUSISZ SPEŁNIĆ

Portal "Życie" pisał również o: DWA MILIONY POLAKÓW NIE MUSZĄ PŁACIĆ PODATKÓW. CO TRZEBA ZROBIĆ BY Z TEGO SKORZYSTAĆ