To było naprawdę nieoczekiwane odkrycie. Jak informuje "Gazeta Wyborcza", w trakcie prac naprawczych gdańscy dominikanie odkryli umbraculum - liturgiczny parasol, który uważany był za zaginiony od czasów II wojny światowej.

Umbraculum swoim wyglądem przypomina ogromnych rozmiarów parasol w czerwono-żółte pasy. Jego wysokość wraz z drzewcem wynosi 390 cm, a jego rozpiętość wynosi 235 cm. Rzeczywiście jego przeznaczenie to była ochrona papieża przed słońcem i dawanie cienia. Z czasem stał się symbolem władzy papieskiej poza Watykanem.

Fakt posiadania przez dominikanów papieskiego umbraculum potwierdzają między innymi archiwalne fotografie. Zakonnicy otrzymali go od papieża Piusa XI w 1928 roku.

[quote author=""]- Jego posiadanie było przywilejem bazylik mniejszych – poinformował Michał Osek, przeor gdańskich dominikanów. Pierwszym papieżem używającym ubraculum był Aleksander VI. Podczas sede vacante

Co ciekawe, odnalezione umbraculum jest w bardzo dobrym stanie. Delikatny, jedwabny materiał tylko w niewielkim stopniu uległ zniszczeniu przez grzyby i pleśń. Mechanizm rozkładający tkaninę działa bardzo dobrze.

Umbraculum zostało już wpisane do rejestru zabytków przez pomorskiego konserwatora zabytków, Igora Strzoka. Dominikanie zamierzają ubiegać się o dotację na konserwację odnalezionego sprzętu.

- To prawdopodobnie jeden z nielicznych oryginalnych sprzętów liturgicznych tego typu – przyznał o. Michał Osek.

Przypomnij sobie o… JUŻ ZA TRZY TYGODNIE SZYKUJĄ SIĘ OGROMNE PODWYŻKI CEN. ODCZUJĄ TO PORTFELE WSZYSTKICH POLAKÓW

Jak informowal portal Zycie: PODANO DOKŁADNĄ DATĘ WYPŁATY TRZYNASTEK. TEN TERMIN DOBRZE ZAPAMIĘTAJ