W małym miasteczku na Dolnym Śląsku powstanie Dolina Muminków. Zostanie zbudowana w Borowicach, w pobliżu Jeleniej Góry. Dotychczas istnieją dwa takie miejsca, w Finlandii oraz w Japonii.

Wioska Muminków zostanie tak zaaranżowana, by odwiedzający mogli poczuć się dokładnie tak, jakby byli w tej bajkowej krainie, i przenieść się do opowieści Tove Jansson.

Miejsce wybrano celowo, gdyż w Borowicach mieści się lapońska wioska Kalevala. Przygotowano już projekt Doliny Muminków.

Muminki są uznane jako dobro narodowe Finlandii, gdyż autorką całego ich bajkowego świata jest fińska pisarka – Tove Jansson. Wizerunek tych słodkich stworzeń jest chroniony przez prawo, więc by Dolna Muminków mogła powstać, jej twórcy muszą uzyskać pozwolenia. Polacy są już w posiadaniu niezbędnych zezwoleń.

Planuje się, że cała polska wioska Muminków będzie składała się z ośmiu różnych obiektów, które nie dość, że będą wyglądały jak wycięte z ilustracji wykonanych do serii książek o Muminkach, to jeszcze będzie można je odwiedzić. Jakby tego było mało, w niektórych będzie można również nocować.

Wioska Kalevala pochwaliła się, że przygotowano już pierwszy domek Muminków. Na jej Facebooku można zobaczyć zdjęcia tego obiektu.

Planuje się zakończenie prac nad powstawaniem Doliny Muminków w 2021 roku.

„To będzie takie trzecie miejsce na świecie, po Finlandii i Japonii. Jesteśmy dumni, że Dolina Muminków zagości przy Kalevali. Planowane zakończenie prac zależy od inwestora, wstępnie jest to koniec 2021. Trzymajcie kciukasy. Jeden domek już mamy” - napisali organizatorzy na swoim Facebooku.

Wioska Kalevala jest inaczej zwana „małą Finlandią”. Została stworzona przez miłośników Laponii. Pełni rolę ośrodka turystycznego i przybliża Polakom kulturę skandynawską. Chętni mogą odwiedzić saunę, spróbować fińskich potraw oraz przenocować w lapońskim namiocie, zaś dla dzieci oraz młodzieży przygotowano również atrakcję w postaci zajęć dotyczących kultury Laponii.

Domek Muminków po wczorajszych urodzinach już gotowy na Szkołę Fińską❤️🇫🇮

Gepostet von Kalevala am Donnerstag, 7. November 2019

Przypomnij sobie o… 72-LETNI KAROL STRASBURGER ZOSTAŁ OJCEM. ZNAMY PŁEĆ I IMIĘ JEGO PIERWSZEGO DZIECKA

Jak informował portal Życie: W NIETYPOWY SPOSÓB SPEŁNIŁ OSTATNIĄ WOLĘ DZIADKA. HISTORIA ZDJĘCIA, KTÓRE WZRUSZY KAŻDEGO

Portal Życie pisał również o… NASZYJNIK, KTÓRY NAPOLEON PODAROWAŁ POLSKIEJ KOCHANCE, TRAFIŁ NA AUKCJĘ. KAŻDY MOŻE GO KUPIĆ