Najprawdopodobniej polski rząd już wkrótce zmieni przepisy dotyczące zwolnień lekarskich. Niestety zapowiadane zmiany w L4 odbiją się niekorzystnie na pracownikach. Uderzą również w tych, którzy prowadzą własną działalność.

Zmiany przepisów mają ukrócić niezgodne z prawem praktyki przechodzenia na L4 w okresie ciąży lub w przypadku obaw o zwolnienie z pracy. Politycy uważają, że część osób „ucieka” na zwolnienie i wyłudza w ten sposób zasiłek.

Nowe przepisy pozwolą podatnikowi pójść na płatne L4 dopiero po przepracowaniu wymaganego okresu. W przypadku pracowników etatowych ma być to 90 dni, natomiast w przypadku przedsiębiorców – nawet 180 dni. Czas ten określa się mianem okresu wyczekiwania w odniesieniu do zasiłku opiekuńczego i macierzyńskiego.

W praktyce nowe prawo uniemożliwi otrzymywanie świadczeń osobom na etacie, które zachorowały w ciągu pierwszych 90 dni od podjęcia pracy. Dla przedsiębiorców czas ten został wydłużony aż do 180 dni.

Finansową katastrofą może okazać się również zajście w ciążę w ciągu pierwszych trzech miesięcy od chwili rozpoczęcia pracy. W takim przypadku ciężarne nie będą bowiem mogły pobierać żadnych świadczeń.

To właśnie kobiety, które zakładają działalność, by zaraz potem zajść w ciążę, są dla rządu motywacją do wprowadzenia zapowiadanych zmian prawnych. W ten sposób niesłusznie zyskują bowiem prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, podkreśla, że dotychczas w takiej sytuacji wystarczył miesiąc płacenia pełnych składek ZUS, by kobieta mogła otrzymywać zasiłek macierzyński w wysokości 6 tysięcy złotych miesięcznie.

W tej chwili ZUS coraz większy nacisk stawia na wykrywanie tego typu oszustw. W tym roku organ przeprowadził już 30 proc. więcej weryfikacji L4 niż w roku ubiegłym.

Ciężarne Polki od jakiegoś czasu protestują przeciwko licznym kontrolom i zbyt pochopnemu cofaniu wypłat zasiłków macierzyńskich. Powołują się na przypadki, gdy zasiłek tracono na przykład ze względu na używanie komputera i telefonu na zwolnieniu.

Na portalu "Życie" dowiesz się także... JAKIE RELACJE MA RADOSŁAW MAJDAN Z SYNAMI MAŁGORZATY ROZENEK-MAJDAN? BYŁY PIŁKARZ WYPOWIADA SIĘ SZCZERZE O ŻYCIU RODZINNYM

Warto sobie przypomnieć... "MUSIMY PODNIEŚĆ WIEK EMERYTALNY!" KONIEC ZŁUDZEŃ DOTYCZĄCYCH KONDYCJI POLSKIEGO ZUS-U

Na portalu "Życie" zobaczysz również... W SIECI POJAWIŁY SIĘ NOWE ZDJĘCIA POLSKICH SZEŚCIORACZKÓW! DZIECI MIAŁY NIESAMOWITYCH GOŚCI