W poniedziałek, 11 listopada, będziemy mogli obserwować przejście Merkurego na tle Słońca.

To najważniejsze zjawisko meteorologiczne w ciągu całego 2019 roku oraz jedno z najrzadszych zjawisk. Merkury przejdzie na tle Słońca, co będziemy mogli obserwować z powierzchni Ziemi.

Zjawisko to miało miejsce poprzednio w 2016 roku, a jeszcze wcześniej w 2003 roku. Kolejny raz zdarzy się 13 listopada 2032 roku.

Jest to rzadsze zjawisko niż zaćmienie Słońca lub Księżyca.

Trzeba jednak przyznać, że tranzyt Merkurego to wciąż częstsze zjawisko niż tranzyt Wenus, który mogliśmy obserwować w 2004 i 2012 roku. Kolejny raz, kiedy będzie można podziwiać to zjawisko, nastąpi dopiero w 2117 roku.

Jednoczesny tranzyt Wenus i Merkurego to jeszcze rzadsze zjawisko – według badaczy najszybciej nastąpi za ponad 67 tysięcy lat.

Już 11 listopada będziemy mogli obserwować Merkurego na tle Słońca. Obserwacja powinna odbywać się przy użyciu stosownego filtra słonecznego.

Najbliższe wydarzenie będzie okazją, by zobaczyć, jak niewielki jest Merkury, który będzie obiektem bliżej Ziemi, w stosunku do ogromnej gwiazdy. To gratka również dla fotografów – ze względu na fakt, że planeta znajduje się blisko Słońca, ciężko jest dojrzeć i sfotografować tę planetę na co dzień.

Jak podaje Gazeta.pl, tranzyt rozpocznie się o 13:35 i będzie trwało kilka godzin, jednak z Polski zobaczymy tylko początek wydarzenia – aż do zachodu Słońca, który nastąpi w Warszawie o 15:50.

O 13:35 Słońce i Merkury zetkną się tarczami, zaś o 13:37 cały Merkury znajdzie się na tle Słońca. O 16:20 Merkury będzie w połowie drogi po tarczy Słońca, zaś o 19:03 oraz 19:04 będą mieć miejsce trzeci i czwarty kontakt.

Wbrew pozorom ciężko obserwować Merkurego. Wszystko dlatego, że planeta ma małe rozmiary kątowe – aż sześć razy mniejsze od Wenus i mniejsze nawet od części plam słonecznych.

Oznacza to, że osoby, które chcą obserwować niezwykłe zjawisko, będą musiały zaopatrzyć się w stosowny sprzęt oraz folię słoneczną.

Amatorzy mogą skorzystać np. z teleskopu zwierciadlanego albo lunety. Taki sprzęt należy kierować nie bezpośrednio w stronę Słońca, lecz zaopatrzyć się także w filtr słoneczny albo srebrną folię słoneczną ND5.

Dla osób, które są zainteresowane jednorazową obserwacją, dobrym rozwiązaniem będzie folia – to wydatek rzędu maksymalnie kilkunastu złotych, można ją kupić w dowolnym sklepie astronomicznym.

Przypomnij sobie o… JEDNO ZDJĘCIE WYWOŁAŁO OLBRZYMIE EMOCJE. BYŁA UCZESTNICZKA „TAŃCA Z GWIAZDAMI” ODNIOSŁA SIĘ DO NIEPRZYCHYLNYCH KOMENTARZY

Jak informował portal Życie: ZOBACZ W JAKI SPOSÓB ROK SZCZURA WPŁYNIE NA TWOJE ŻYCIE

Portal Życie pisał również o… ŚNIŁO CI SIĘ COŚ TAKIEGO? LEPIEJ MIEJ SIĘ NA BACZNOŚCI