Nie od dziś wiadomo, że pewne problemy ze zdrowiem można wykryć dużo szybciej niż dadzą o sobie znać na dobre. Warto obserwować samego siebie, by wiedzieć, co dzieje się z naszym organizmem.

Jednym ze sposobów jest autoobserwacja. Poza rzeczami oczywistymi należy zwracać uwagę także na… język. Ten mięsień może okazać się jednym z nieocenionych źródeł wiedzy o naszym zdrowiu.

Co język mówi o naszym stanie zdrowia?

Portal Interia zebrał informacje dotyczące języka. Osoby bez problemów zdrowotnych mają język wilgotny i z małymi brodawkami, w kolorze jasnoróżowym, bez żadnych nalotów.

Język. Źródło: Youtube
Język. Źródło: Youtube

Kiedy warto zacząć się martwić? Głównie wtedy, gdy odnotujemy bolesność, powiększenie języka, dziwne i nieznikające lub powracające zmiany na języku, problemy ze smakiem, inny kolor mięśnia.

Problemem jest też biały nalot, który może sugerować, że borykamy się z problemem pleśniawek lub miejscowego stanu zapalnego, a w najpoważniejszych przypadkach – może okazać się, że oznacza nowotwór czy wrodzone wady serca.

Gdy język staje się żółty, jest to sugestia niewłaściwej higieny, może być także oznaką żółtaczki, chorób wątroby albo pęcherzyka żółciowego.

Powinniśmy zainteresować się, gdy nasz język jest brunatny – to problem przy tzw. czarnym włochatym języku. I choć wygląda niepokojąco, nie niesie ze sobą poważnych problemów zdrowotnych, warto jednak doprowadzić go do normalnego wyglądu. Brunatny język może być jednak także sygnałem toksemii albo problemów jelitowych.

Język. Źródło: Youtube
Język. Źródło: Youtube

Zaczerwienienia można odnotować, jeśli w naszym organizmie brakuje kwasu foliowego, żelaza czy witaminy B12, lub gdy mamy alergię na gluten. Można zauważyć je także, gdy… przez długi czas żyjemy w stresie.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: OJCIEC UCZENNICY W TRAKCIE NAUKI ZDALNEJ ZROBIŁ COŚ DZIWACZNEGO. NAGRANIE TRAFIŁO DO SIECI, A TATA DZIEWCZYNKI STAŁ SIĘ GWIAZDĄ INTERNETU! CO ZROBIŁ

O tym się mówi w Polsce: ZNÓW POJAWIĄ SIĘ MASOWE UTRUDNIENIA DLA WIELU POLAKÓW. WSZYSTKO ZACZNIE SIĘ JUŻ 13 GRUDNIA. JEST OFICJALNE POTWIERDZENIE. TRZEBA SPODZIEWAĆ SIĘ TŁUMÓW

O tym się mówi na świecie: PORUSZAJĄCA HISTORIA DZIEWCZYNKI, KTÓRA DZIĘKI NIEZNAJOMEJ RODZINIE MOGŁA WRÓCIĆ DO NORMALNEGO ŻYCIA. TO, CO DLA NIE ZROBILI ZACHWYCA

Z życia gwiazd: ZASKAKUJĄCE WYDARZENIA NA URODZINACH SYNA KRZYSZTOFA RUTKOWSKIEGO. ŻONA DETEKTYWA MUSIAŁA SIĘ GĘSTO TŁUMACZYĆ. INTERNAUCI NIE DOWIERZAJĄ