O dobroczynnym wpływie ryb na nasze zdrowie mówi się już od dawna. Często mamy i babcie, a nawet lekarze podkreślają, że poza sporą ilością białka, ich jedzenie pomaga nam dostarczać także witamin oraz kwasów tłuszczowych omega-3.

Jak zauważa portal Tipy Interia, jest to prawdą – ciężko jest kwestionować przypisywane rybiemu mięsu wartości. Nie znaczy to jednak, że jest ono najlepszym wyborem. Dlaczego nie?

Rybie mięso – lepiej odmówić?

Jak się okazuje, pozytywny wpływ na nasz organizm to nie wszystko, a te korzyści mogą zostać przeważone przez minusy jedzenia ryb. Weźmy pod uwagę zanieczyszczenie środowiska, w tym oczywiście wód.

Ryba. Źródło: Youtube
Ryba. Źródło: Youtube

To sprawia, że w rybich organizmach znajdują się substancje, które mogą okazać się dla nas szkodliwe. Chodzi głównie o metale ciężkie, takie jak rtęć, ołów i kadm, dioksyny, konserwanty, pestycydy i środki owadobójcze.

Konsekwencje mogą być bardzo poważne – od zaburzeń hormonalnych, przez uszkodzenie narządów, m.in. nerek i wątroby, aż po nowotwory.

Najwięcej rakotwórczych dioksyn znajduje się w tkance tłuszczowej drapieżnych ryb, które jedzą mniejsze. Lepiej unikać śledzi i łososi z Bałtyku.

Rtęć w największej ilości obecne są w organizmach łososi bałtyckich, mieczników, tuńczyków i rekinów. Lepiej nie jeść także ryb z hodowli w Azji – ich mięso zawiera najwięcej ołowiu. Szczególne ryzyko stanowi jedzenie tilapii oraz pang.

Pestycydy najczęściej występują w hodowlanych gatunkach, głównie śledziach, pstrągach, łososiach norweskich i doradach, a także rybach bałtyckich.

Ryba. Źródło: Youtube
Ryba. Źródło: Youtube

Niebezpieczny jest również mikroplastik, który z kolei jest we wszystkich rybach, głównie jednak – w tych, które hoduje się w Azji.

Warto pamiętać o pasożytach, które mogą występować nie tylko w układzie pokarmowym, ale nawet wątrobie czy mięśniach ryb, głównie śledzi i dorszy.

Biorąc pod uwagę zagrożenia płynące z jedzenia ryb oraz mięsa, a także ich wpływ na środowisko, może warto przemyśleć ograniczenie ich spożycia? Dieta wegetariańska, smaczna, prosta, tania i pozbawiona tych zagrożeń, jest świetnym wyborem.

To też może cię zainteresować: APOLONIUSZ TAJNER ZDRADZIŁ, KOGO WIDZI JAKO SWOJEGO NASTĘPCĘ. KTO ZOSTANIE SZEFEM PZN ZA DWA LATA? MOCNE SŁOWA PREZESA POLSKIEGO ZWIĄZKU NARCIARSKIEGO

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: WARSZAWA: SZPITAL NA STADIONIE NARODOWYM PO PRAWIE MIESIĄCU FUNKCJONOWANIA NADAL ŚWIECI PUSTKAMI. O CO CHODZI? OPOZYCJA CHCE POWOŁAĆ KOMISJĘ ŚLEDCZĄ

O tym się mówi w Polsce: SZPITALE W WARSZAWIE NADAL CZEKAJĄ NA ZAMÓWIONE RESPIRATORY. W UBIEGŁYM TYGODNIU DOSTARCZONO ZALEDWIE DWA. RZECZNICZKA WOJEWODY MAZOWIECKIEGO USPOKAJA

O tym się mówi na świecie: BRYTYJSKI JASNOWIDZ PRZEWIDZIAŁ WYNIK WYBORÓW W USA I POWSTANIE PANDEMII. OPOWIEDZIAŁ, CO NAS CZEKA W 2021 ROKU

Z życia gwiazd: PREZYDENT PEWNEGO MIASTA WRZUCIŁ DO SIECI ZDUMIEWAJĄCE NAGRANIE. DRWI ZE SŁAWOMIRA ŚWIERZYŃSKIEGO. POLITYK NIE ZOSTAWIŁ NA GWIAZDORZE SUCHEJ NITKI