Wielu Polaków chętnie sięga po mięso ryb – wszystko dlatego, że często jest ono „lżejsze”, co więcej, ma bardzo dużo białka, a także składników odżywczych, które są niezbędne dla naszego zdrowia.

Zazwyczaj można zaopatrzyć się w tego typu żywność w sklepie – niektórzy wybierają markety, inni sklepy mięsne, jeszcze inni mają możliwość kupienia ryb bezpośrednio od rybaków.

5 gatunków ryb, których nie warto jeść

Niektórzy uważają, że rybie mięso jest na tyle zdrowe, że powinno się je włączyć do swojej diety i pamiętać o spożywaniu go niemal codziennie. I owszem – ryby zawierają ogrom kwasów Omega-3. Czy na pewno są jednak tak zdrowe?

Okazuje się, że nie wszystkie. Które lepiej wyłączyć z naszej diety?

Ryba. Źródło: Youtube
Ryba. Źródło: Youtube

Tilapia

Tilapie, tak samo jak pangi, hoduje się w Azji. Zazwyczaj trzymane są w sztucznych, zanieczyszczonych zbiornikach. Jak podkreśla Smaker.pl, by szybciej móc sprzedać tilapie o konkretnej wadze, stosuje się popularne zabiegi – podawanie im hormonów czy antybiotyków razem z paszą.

To informacje niedobre dla smakoszy, gdyż podawane tilapiom substancje, a także środki bakteriobójcze mogą znaleźć się później w rybim mięsie.

Makrela królewska

W mięsie makreli znajduje się rtęć. Warto sprawdzać, jaki gatunek ryby kupujemy – makrela najczęściej dostępna jest wędzona oraz w postaci konserw.

Ryba. Źródło: Youtube
Ryba. Źródło: Youtube

Panga

Pomijając małą ilość substancji odżywczych, panga jest hodowana podobnie do tilapii. Oznacza to, że w jej mięsie mogą się znaleźć hormony, antybiotyki oraz środki bakteriobójcze.

Sum

Co niektórzy są zachwyceni mięsem suma, jednak należy pamiętać, by dokładnie sprawdzać pochodzenie ryb. Ponownie – tak, jak w przypadku pangi czy tilapii, tak i wśród sumów te hodowane w Japonii mogą mieć w swoim mięsie szkodliwe dla nas substancje.

Ryba. Źródło: Youtube
Ryba. Źródło: Youtube

Łosoś hodowlany

Mówi się, że łosoś jest bardzo zdrowy i zawiera wiele cennych składników. Jednak w przypadku łososia hodowlanego poza substancjami odżywczymi w mięsie mogą się pojawić także pestycydy, antybiotyki oraz szkodliwe dwufenyle polochlorowane.

Przypomnij sobie o… KAROL STRASBURGER ZDRADZIŁ SEKRET SWOJEJ DOBREJ FORMY. JAKA JEST JEGO TAJEMNICA

Jak informował portal Życie: KONSUMENCI MUSZĄ MIEĆ SIĘ NA BACZNOŚCI. GIS INFORMUJE O SKAŻENIU PEWNEGO POPULARNEGO PRODUKTU, NIE WOLNO GO SPOŻYWAĆ

Portal Życie pisał również o… IMGW WYDAŁO ALERTY DLA CAŁEJ POLSKI. W WIELU MIEJSCACH BĘDZIE GWAŁTOWNIE, MOGĄ POJAWIĆ SIĘ TRĄBY POWIETRZNE