Jak podaje portal Wirtualna Polska, Światowa Organizacja Zdrowia już jakiś czas temu wystosowała apel, aby rządy podjęły walkę z tłuszczami trans, jakie w ogromnej ilości obecne są w produktach spożywczych. Co więcej, WHO określiło finalną datę, kiedy to produkty takie mają zniknąć ze sklepowych półek i jest to 2023 rok. Dziennikarka Wirtualnej Polski postanowiła jednak sprawdzić, jak obecnie wygląda sytuacja w polskich sklepach.

Szkodliwe tłuszcze!

Tłuszcze trans to tłuszcze utwardzone, które niestety mają niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Jeśli w składzie produktu spożywczego widzimy takie nazwy jak tłuszcz kokosowy, tłuszcz palmowy, częściowo uwodorniony tłuszcz lub częściowo utwardzony tłuszcz lub olej, to lepiej omijać takie produkty z daleka.

Dziennikarka Wirtualnej Polski zaznacza, że choć faktycznie produktów z tłuszczami trans jest w sklepach zdecydowanie mniej, niż jeszcze kilka lat temu, to nadal są one dość często spotykane.

Niezbędne jest czytanie etykiet!

Warto zwrócić uwagę szczególnie na margaryny, które w swoim składzie bardzo często zawierają „tłuszcz roślinny, rzepakowy częściowo uwodorniony”. Podobna sytuacja dotyczy także słodkości, na etykietach których możemy przeczytać, że zwierają „częściowo utwardzone tłuszcze roślinne – palmowy, sojowy i rzepakowy”.

Tłuszcze utwardzone możemy znaleźć także w takich produktach jak wszelkie słodkie masła i kremy do smarowania kanapek, gotowe produkty, a także w chipsach czy innych słonych przekąskach.

Nie ulega zatem wątpliwości, że niezwykle ważna jest umiejętność czytania etykiet. Kampania „Poznaj się na tłuszczach” wskazuje, że nawet 70% Polaków nie ma pojęcia w jaki sposób odczytać z etykiety produktu, czy zawiera on tłuszcze trans.

JAK INFORMOWAŁ PORTAL „ŻYCIE”: SYTUACJA W NASZYM KRAJU JEST NIEZWYKLE TRUDNA. PRZEKROCZYLIŚMY BARIERĘ 10 TYSIĘCY ZAKAŻEŃ. JAK BĘDĄ WYGLĄDAĆ NAJBLIŻSZE DNI

PORTAL „ŻYCIE” PISAŁ RÓWNIEŻ O: PRACOWNICY OCHRONY ZDROWIA SĄ ZAŁAMANI POSTAWĄ WIELU POLAKÓW. JEDNA Z PIELĘGNIAREK WPROST POWIEDZIAŁA, CO MYŚLI O ZACHOWANIU RODAKÓW

JAK INFORMOWAŁ RÓWNIEŻ PORTAL „ŻYCIE”: NIE ZDAJEMY SOBIE SPRAWY, JAK POPULARNE JEST W NASZYM KRAJU FAŁSZERSTWO MIODÓW. CO TAK NAPRAWDĘ KUPUJEMY W SKLEPACH