Jak informuje portal Wirtualna Polska, jesteśmy narodem, który spożywa dość małe ilości miodu. Przeciętny Polak w ciągu roku zjada go tylko około 300 gram, podczas gdy Grek spożywa aż 3,5 kg miodu rocznie!

Fałszerstwo na ogromną skalę!

Dobry miód to źródło wielu bardzo cennych składników odżywczych. Znajdziemy w nim wapń, żelazo i magnez, a także witaminę C oraz witaminy z grupy B. Jednak, abyśmy mogli w miodzie odnaleźć takie składniki niezbędne jest, aby był on produktem naturalnym. Okazuje się, że o zakup takiego jest w naszym kraju niezwykle trudno.

Bez wątpienia najlepszymi miodami są miody wytworzone w Polsce. Jak jednak poznać, który z produktów jest godny uwagi? Okazuje się, że należy unikać miodów, na etykiecie których widnieje informacja – „mieszanka miodów z UE i niepochodzących z UE”. W przypadku tego produktu, jest on mieszkanką miodu z Chin lub Ukrainy z miodem polskim.

Warto zaznaczyć, że miód chiński nie jest tak dobry jakościowo, jak nasz polski wyrób.

- Chińczycy kilkukrotnie zostali złapani na oszukiwaniu, czyli np. dodawaniu syropu ryżowego lub innego - do miodu eksportowego. W pewnym momencie eksportowali go tak dużo, że niemożliwe byłoby wyprodukowanie takiej ilości. Pod nazwą "miód zagraniczny" kryje się często "miód sztuczny", który nie ma nic wspólnego z naturalnym wyrobem – przekazał dziennikarzom Wirtualnej Polski – Wojciech Janek, pszczelarz.

Jak rozpoznać dobry miód?

Z kontroli przeprowadzonych przez Inspekcję Handlową w 2018 roku wynika, że aż 17% miodów jest fałszowanych. Problem ten dotyczy nie tylko błędnych informacji zamieszczonych na etykietach, ale także jakości wyrobu.

- Miód jest w pierwszej trójce najczęściej fałszowanych produktów spożywczych, po mleku i oliwie. Zyski ze sprzedaży fałszowanego miodu, są większe, niż z handlu kokainą – przekazał pszczelarz, który jest zarazem przedstawicielem handlowym firmy Honey Revolution.

Jeśli więc zdecydujemy się na zakup miodu w sklepie warto zwrócić uwagę na jego etykietę. Jeśli zamieszczona jest tam informacja, że jest to miód sztuczny, to najlepiej będzie go nie kupować, bowiem nie zawiera on żadnych drogocennych właściwości i jest tylko mieszanką dodatków do żywności oraz cukrów. Co ważne, niezbędne jest też zwrócenie uwagi na cenę. Im droższy miód, tym większe prawdopodobieństwo, że jest on naturalnym produktem.

- Miód jest produktem, który kupujemy stosunkowo rzadko, dlatego dobrze, aby był wysokiej jakości. Wybierajmy miód ekologiczny albo ten, który w 100 proc. pochodzi z Polski. Czytajmy etykiety – zaznacza pszczelarz – Wojciech Janek.

JAK INFORMOWAŁ PORTAL „ŻYCIE”: SYTUACJA W NASZYM KRAJU JEST NIEZWYKLE TRUDNA. PRZEKROCZYLIŚMY BARIERĘ 10 TYSIĘCY ZAKAŻEŃ. JAK BĘDĄ WYGLĄDAĆ NAJBLIŻSZE DNI

PORTAL „ŻYCIE” PISAŁ RÓWNIEŻ O: PRACOWNICY OCHRONY ZDROWIA SĄ ZAŁAMANI POSTAWĄ WIELU POLAKÓW. JEDNA Z PIELĘGNIAREK WPROST POWIEDZIAŁA, CO MYŚLI O ZACHOWANIU RODAKÓW

JAK INFORMOWAŁ RÓWNIEŻ PORTAL „ŻYCIE”: NIEZNANE DOTYCHCZAS INFORMACJE O URSZULI DUDZIAK WŁAŚNIE UJRZAŁY ŚWIATŁO DZIENNE. CHODZI O JEJ CÓRKĘ, KTÓRA DO NIEDAWNA ZMAGAŁA SIĘ Z POWAŻNYM SCHORZENIEM