W ostatnich miesiącach sytuacja w Polsce sprawiła, że dzieci nie uczęszczały do szkół, a nauka odbywała się w trybie zdalnym. Jednak już od września placówki oświatowe zostaną ponownie otwarte, a młodzież tłumnie wyruszy na zajęcia.

Przed rozpoczęciem roku szkolnego trwają jeszcze zakupy wyprawek – nie tylko zeszytów i podręczników, ale także plecaków. Warto przyjrzeć się tym ostatnim – potrafią być naprawdę ciężkie, a tylko odpowiednio dobrany plecak będzie wygodny i zdrowy dla kręgosłupa ucznia. Jak wybrać? Które plecaki są najlepsze?

Szkoła. Screen: YouTube
Szkoła. Screen: YouTube
Szkoła. Screen: YouTube

Jak wybrać najlepszy plecak lub tornister do szkoły?

Jak informuje portal o2, zestawienie najbardziej odpowiednich plecaków dla uczniów zostało przygotowane przez UOKiK. Warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych zasad, jakimi powinniśmy kierować się, wybierając plecak lub tornister do szkoły. Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że najważniejszym kryterium nie powinien być wygląd, jednak co liczy się najbardziej?

- Najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo uczniów – przypomina prezes UOKiK, Tomasz Chróstny. Jak je im zapewnić?

Według informacji, które podaje UOKiK, bardzo ważną rzeczą jest sprawdzenie konstrukcji plecaka lub tornistra. Dużo lepiej sprawdzą się te o sztywnym kształcie, gdyż nie dość, że są zdrowsze dla kręgosłupa, to jeszcze zazwyczaj automatycznie wymuszają prostowanie się. Dodatkowo niezależnie od ułożenia przyborów w środku taki plecak pozostanie wygodny.

Plecak. Źródło: radio90.pl
Plecak. Źródło: radio90.pl

To jeszcze nie wszystko. Warto pamiętać, by zwracać uwagę na to, ile waży tornister albo plecak. Razem z zawartością nie powinien przekraczać 10% wagi dziecka, czyli dla 20-kilogramowych młodszych uczniów – 2 kilogramów, zaś dla dzieci ważących 30 kg – do 3 kg.

Należy pamiętać także o dobraniu rozmiarów plecaka lub tornistra do wzrostu ucznia, sprawdzeniu, czy zmieszczą się tam wszystkie przybory, woda i śniadanie do szkoły, a także upewnieniu się, czy szelki plecaka są miękkie i regulowane. Warto zwrócić uwagę na to, czy w środku są dodatkowe przegródki i kieszonka, a także upewnić się, czy tornister lub plecak jest dobrej jakości.

Przypomnij sobie o… WALORYZACJA EMERYTUR 2021. NAJNOWSZE DONIESIENIA SĄ NIEPOKOJĄCE. CZY SENIORZY W OGÓLE ODCZUJĄ GROSZOWE PODWYŻKI

Jak informował portal Życie: INSTYTUT METEOROLOGII I GOSPODARKI WODNEJ NIE MA WĄTPLIWOŚCI. JUŻ DZIŚ POGODA MOŻE SPOWODOWAĆ OGROMNE STRATY. LEPIEJ UWAŻAĆ

Portal Życie pisał również o… KRAKÓW: CENY OWOCÓW I WARZYW ROSNĄ. ILE TRZEBA ZA NIE ZAPŁACIĆ NA MIEJSKICH TARGOWISKACH