W ostatnim czasie w Polsce podejmowanych jest sporo ważnych decyzji dotyczących finansów państwa oraz ewentualnych podwyżek dla różnych grup społecznych i zawodowych. Teraz przyszedł czas na zdecydowanie o tym, na jakie podwyżki mogą liczyć emerytur.

Mowa o waloryzacji. Jak powszechnie wiadomo, ze względu na rosnącą inflację, która powoduje drożenie wielu produktów, pieniądz traci na wartości. Właśnie dlatego emeryci oraz renciści, którzy otrzymują stałe kwoty świadczeń, muszą liczyć na pomoc państwa w tym zakresie.

Niekiedy udają się do sklepu czy apteki z odliczoną gotówką i przy kasie okazuje się, że ceny wzrosły, co budzi zdziwienie i niepokój. To właśnie waloryzacja pozwala na to, by pieniądze były warte tyle samo.

Co z emeryturami? Źródło: nto.pl
Co z emeryturami? Źródło: nto.pl
Co z emeryturami? Źródło: nto.pl

Waloryzacja jest zjawiskiem, dzięki któremu kwota zgromadzona na koncie rośnie o określony procent, zależny od inflacji oraz przypisu składek z zeszłego roku. Przy subkontach liczy się dynamika wzrostu PKB za ostatnie 5 lat.

Waloryzacja emerytur 2021. Będzie bardzo niekorzystnie?

Jak donosi Fakt, wszystko wskazuje na to, że – jeśli politycy nie zdecydują się na zmianę zasad podwyżek emerytur, seniorzy nie będą zadowoleni, gdyż otrzymają groszowe podwyżki.

- Przedstawiciele Ministerstwa Rodziny najpierw nie wykluczali, że faktycznie będą podwyżki kwotowo-procentowe, ale potem zaczęli się z tego wycofywać – informuje szef OPZZ, Andrzej Radzikowski.

Źródło: fakt.pl
Źródło: fakt.pl

Finalnie rząd będzie decydować o wysokości waloryzacji, która prawdopodobnie będzie wynosiła 3,84% i będzie jedynie procentowa - oznacza to, że odczują ją głównie emeryci z wysokimi świadczeniami, zaś ci, którzy otrzymują niższe świadczenie, np. 500 zł dziennie, od marca 2021 roku dostaliby… o 50 grozy dziennie więcej.

Przypomnij sobie o… KRAKÓW: W ŚRODKU NOCY POMIĘDZY BLOKAMI POJAWIŁ SIĘ OGIEŃ. CO SIĘ STAŁO

Jak informował portal Życie: MAŁGORZATA ROZENEK - MAJDAN NIE KRYJE ROZCZAROWANIA. GWIAZDA KOLEJNY RAZ JEST ZMUSZONA DO ZMIANY PLANÓW

Portal Życie pisał również o… MINISTERSTWO ZDROWIA ZDECYDOWAŁO SIĘ NA POWAŻNE ZMIANY. POLACY SĄ ZASKOCZENI TAK POWAŻNYM OŚWIADCZENIEM