Każdy z emerytów, którzy otrzymują comiesięczne świadczenia, na własnej skórze doświadczył tego, jak pieniądze tracą na wartości. Wszystko ze względu na fakt, że towary i usługi drożeją przez galopującą inflację.

Właśnie dlatego zdarza się, że idąc do sklepu czy apteki z odliczoną gotówką zauważymy, iż nie jesteśmy w stanie kupić za nią tego samego, co dotychczas. To zaś sprawia, że by pieniądze, które dostają na konto emeryci, były warte tyle samo, ich świadczenia muszą być podwyższane.

Właśnie dlatego co roku 1 czerwca Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna procedurę waloryzacji emerytur, które znajdują się na kontach oraz subkontach osób ubezpieczonych, w tym także waloryzacji kapitału początkowego.

Emeryt. Źródło: money.pl
Emeryt. Źródło: money.pl
Emeryt. Źródło: money.pl

Waloryzacja emerytur na 2021 rok

Czym jest waloryzacja? To zjawisko, dzięki któremu kwota zgromadzona na koncie rośnie o określony procent, zależny od inflacji oraz przypisu składek z zeszłego roku. Przy subkontach liczy się dynamika wzrostu PKB za ostatnie 5 lat.

Jak podaje Super Express, w 20201 roku emeryci doczekają się kwotowej oraz procentowej waloryzacji. Według danych, które przedstawił GUS, jeśli inflacja w 2020 roku nie wzrośnie, waloryzacja wyniesie 3,68%. Oznacza to, że np. osoby, które dziś dostają 2500 zł brutto emerytury, w 2021 roku dostałyby o 92 zł miesięcznie więcej.

Biorąc jednak pod uwagę, że będzie to waloryzacja łączona – nie tylko procentowa, ale i kwotowa, to osoby otrzymujące najniższą emeryturę dostawałyby świadczenie podwyższone o 70 zł miesięcznie, jednak kwota ta nie jest jeszcze oficjalnie zatwierdzona.

Źródło: se.pl
Źródło: se.pl

Rząd przewidywał, że w 2021 roku w przypadku procentowego progu emerytury będą o 3,84% wyższe. Póki co wartość waloryzacji byłaby niższa niż się spodziewano, jednak do końca roku może się jeszcze trochę zmienić.

Przypomnij sobie o… KRAKÓW: NOWY WOJEWODA MAŁOPOLSKI ZAKAŻONY KORONAWIRUSEM

Jak informował portal Życie: 14 SIERPNIA 2020 ROKU. NAJNOWSZY RAPORT SPŁYNĄŁ Z MINISTERSTWA ZDROWIA. TO SĄ BARDZO ZŁE WIEŚCI DLA POLSKI

Portal Życie pisał również o… REPORTER TVP3 DOCZEKAŁ SIĘ ZWOLNIENIA PO ZAMIESZANIU WOKÓŁ JEGO CZYNU. STACJA WYCIĄGA KONSEKWENCJE PO MATERIALE O ŚMIECIACH