Ciepłe letnie dni zachęcają do spacerów po lesie. Jednak czyha tam na nas wiele niebezpieczeństw. Jak się przed nimi chronić?

Kleszczowe zapalenie mózgu jest niezwykle groźne

Jednymi z takich niebezpieczeństw są właśnie kleszcze, a dokładnie choroby które przenoszą. Nie od dziś wiadomo, że pajęczaki te są w stanie zarazić nas między innymi boreliozą czy też kleszczowym zapaleniem mózgu.

Jak podaje portal tipy.interia.pl na kleszczowe zapalenia mózgu możemy się zaszczepić. Jednak odsetek osób chorujących na tę przypadłość jest dość spory i rośnie z każdym rokiem.Co więcej, mimo długiego i dość trudnego leczenia choroba może w pełni nie ustąpić już nigdy.

Sposób w jaki możemy się zarazić kleszczowym zapaleniem mózgu jest po prostu banalny. Wystarczy już jedno ukłucie, aby wirus znalazł się w naszym krwioobiegu i zaczął czynić ogromne straty w naszym organizmie!

Bardzo często spotykane są przypadki, w których wirus kleszczowego zapalenia mózgu atakuje układ nerwowy, a dokładnie opony mózgowo - rdzeniowe oraz sam mózg. W tym wypadku powikłania mogą okazać się śmiertelne.

Objawami jakie powinny zwrócić naszą uwagę jest przede wszystkim ból mięśni oraz stawów i gorączka, a także brak apetytu. Można więc zauważyć, ze są one bardzo podobne do objawów, jakie występują po zarażeniu grypą. Nie wolno jednak ich lekceważyć.

Pierwsze objawy mogą pojawić się nawet miesiąc po ugryzieniu pajęczaka! Następnie kolejne z nich pojawiają się za około 20 dni. Są one o wiele cięższe. Możemy tutaj wyróżnić między innymi sztywność karku czy też bardzo wysoką gorączkę.

Powikłania jakie mogą wystąpić wskutek kleszczowego zapalenia mózgu są bardzo ciężkie. Wyróżnia się tutaj zanik czy też osłabienie mięśni, niedowłady kończyn oraz depresje czy zaburzenia widzenia.

Jak leczyć chorobę?

Nie ulega wątpliwości, że leczenie kleszczowego zapalenia mózgu jest niezwykle trudne i uciążliwe. Jak się bowiem okazuje może trwać nawet ponad rok! Często pacjenci wymagają hospitalizacji.

Najlepszym rozwiązaniem, a zarazem skuteczną ochroną przed ciężkimi powikłaniami będzie zaszczepienie się na kleszczowe zapalenie mózgu. Szczepienie to powinniśmy przyjąć w trzech, następujących po sobie dawkach, a pierwszą z nich możemy zaaplikować już w sezonie zimowym. Warto także pamiętać o tym, aby w okresie 3 do 5. lat przyjmować dawki przypominające szczepienia.

Jak informował portal „Życie”: BOHATERSKI PIES, KTÓRY PRZEZ KILKA DNI CZUWAŁ PRZY SWOIM ZAGINIONYM 83-LETNIM WŁAŚCICIELU. JAK SKOŃCZYŁA SIĘ TA HISTORIA

Przypomnij sobie: PIWONIA KRZEWIASTA OZDOBI KAŻDY OGRÓD. JAK WŁAŚCIWIE JĄ PIELĘGNOWAĆ, ŻEBY ZACHWYCAŁA PRZEZ LATA

Portal „Życie” pisał również: DOMOWE SPOSOBY NA USUNIĘCIE PRZEBARWIEŃ Z PLASTIKU. MEBLE OGRODOWE I INNE PRZEDMIOTY BĘDĄ LŚNIŁY JAK NOWE, WYSTARCZY KILKA PROSTYCH SKŁADNIKÓW