Okazuje się, że zarówno borelioza jak i koronawirus dają bardzo zbliżone do siebie objawy. Eksperci zwrócili uwagę na to, jak odróżnić te dwie choroby.

Choroba przenoszona przez kleszcze

Borelioza jest chorobą, którą możemy zakazić się przez ugryzienie kleszcza. Nie ulega wątpliwości, że najliczniej do zakażeń dochodzi w okresach wiosennych i letnich, kiedy aktywność tych pajęczaków znacznie wzrasta.

Specjaliści zwracają uwagę na to, aby dokładnie sprawdzać całe ciało po spacerach w lesie, bowiem choroba ta jest niezwykle groźna dla człowieka.

- Borelioza, tak jak inne choroby przenoszone przez kleszcze, jest związana z ogólnymi objawami grypopodobnymi. Wśród nich najczęściej wymienia się gorączkę, ból głowy i ciała.Są to także objawy COVID-19 - wyjaśniła specjalista medycyny wewnętrznej dr Karin Dodge.

Jak odróżnić te dwie choroby?

Jak doskonale wiemy najbardziej charakterystycznymi objawami zakażenia koronawirusem są duszności oraz kaszel. Jak informuje portal tech.wp.pl to właśnie te objawy pozwalają nam odróżnić koronawirusa od boreliozy.

- Choroby przenoszone przez kleszcze raczej nie powodują objawów ze strony układu oddechowego, takich jak obserwowane są w przypadku zarażenia wirusem SARS-CoV-2 - zwrócił uwagę doktor Jory Brinkerhoff.

Co więcej, podczas zakażenia boreliozą bardzo często możemy zauważyć wysypkę w pobliżu lub wokół miejsca, w którym doszło do ugryzienia kleszcza. Ten objaw również pozwala odróżnić chorobę odkleszczową od nowego wirusa.

Jeśli jednak mamy wątpliwości, co do naszych objawów powinniśmy natychmiast zgłosić się do lekarza. Zarówno w przypadku boreliozy, jak i koronawirusa niezbędna jest diagnostyka lekarska i specjalistyczne leczenie.

To też może cię zainteresować: STAN ZDROWIA ANDRZEJA STRZELECKIEGO NIE JEST NAJLEPSZY. AKTOR WYZNAŁ PRAWDĘ W ROZMOWIE Z TVP

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: NIEBEZPIECZNE KLESZCZE LICZNIE WYSTĘPUJĄ W JEDNYM Z POLSKICH MIAST. UKĄSZENIE MOŻE NIEŚĆ ZA SOBĄ POWAŻNE KONSEKWENCJE

O tym się mówi: JEDEN Z BANKÓW OSTRZEGA SWOICH KLIENTÓW. NIEKTÓRZY MOGĄ NAPOTKAĆ NA POWAŻNE PROBLEMY PODCZAS KORZYSTANIA Z BANKOMATU