W centralnej części naszego kraju pojawił się niebezpieczny gatunek. Duże zielone liście bielunia przyciągają wzrok, jednak kontakt z tą z pozoru niewinną rośliną może nieść ze sobą tragiczne skutki.

Bieluń to roślina występujacą na całym świecie. W przeszłości wykorzystywana przez Indian w celu wywołania halucynacji. Dziś lepiej unikać z nią kontaktu, jest bowiem silnie trująca.

Kwiaty bielunia występują najczęściej w okresie letnim i jesiennym. Wówczas to wydają okrągłe owoce, pokryte kolcami. To właśnie w nich kryją się niebezpieczne nasiona. Bezpośredni kontakt z nimi może być nawet śmiertelny!

Warto więc zachować szczególną ostrożność podczas spacerów na łonie natury. Jak podaje portal "Pikio.pl" niedawno duże skupiska tego gatunku odkryto w Warszawie nad Kanałem Żerańskim. Eksperci nie wykluczają, że roślin może być więcej.

Jak podaje w rozmowie dla portalu, dr Jarosław Szponar, wojewódzki konsultant ds. toksykologii w Lublinie, wystarczą niwielkie ilości bielunia, które mogą nam zaszkodzić. Specjalista wyjaśnia także, czym objawia się zatrucie:

"Pierwsze objawy to suchość w ustach, rozszerzone źrenice i słowotok. Mogą wystąpić nawet kilka godzin po spożyciu. Zatrucie i jego objawy trwają od kilkunastu godzin do nawet kilku dni. Po zażyciu tej rośliny pacjent jest czerwony jak burak, gorący jak piec, suchy jak pieprz, ślepy jak nietoperz i pobudzony jak tygrys w klatce. W najgorszych przypadkach pacjent zapada w śpiączkę atropinową, bo to właśnie ten środek zawierają nasiona bielunia. W najgorszym wypadku dochodzi do zaburzeń rytmu serca i śmierci."

Bieluń może także wywoływać silne migreny, paranoje, a nawet halucynacje. Jego działanie jest bowiem silnie pobudzające.

Trzeba zaznaczyć, że szczególnie niebezpieczny może być kontakt dzieci z rośliną. Ich organizm może znacznie silniej reagować na zatrucie, co w konsekwencji może być dużo gorsze w skutkach.

Uważaj na to, co dajesz swoim dzieciom: OSTRZEŻENIE DLA RODZICÓW! POPULARNY PRODUKT DLA DZIECI PILNIE WYCOFANY ZE SPRZEDAŻY!

Zachowaj ostrożność także w sieci: DOSTAŁEŚ TAKĄ WIADOMOŚĆ? POD ŻADNYM POZOREM NIE KLIKAJ W LINK!

Myślisz, że dbasz wystarczająco o swoje zdrowie? Zobacz wyniki nietypowego eksperymentu! Lepiej wiedzieć, co się je! ILE MOŻE WYTRZYMAĆ HAMBURGER ZE SŁYNNEGO BARU SZYBKIEJ OBSŁUGI? OKAZUJE SIĘ, ŻE AŻ 10 LAT! ZOBACZ, JAK WYGLĄDA PO TAKIM CZASIE