Jeszcze w 2024 roku mjr Renata Mycio z Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w rozmowie z portalem RadioZET.pl wyjaśniła, jak wygląda obecnie procedura kwalifikacji wojskowej i w jakich sytuacjach możemy zostać wezwani na ćwiczenia. Choć w Polsce nie obowiązuje zasadnicza służba wojskowa, to w razie potrzeby wojsko może powołać każdego obywatela uznanego za zdolnego do służby – i to niezależnie od jego woli.
Dla młodych Polaków pierwszy kontakt z armią następuje wraz z ukończeniem 19. roku życia. Wtedy właśnie otrzymują wezwanie na kwalifikację wojskową. Dotyczy to nie tylko mężczyzn, ale również wybranych grup kobiet – zwłaszcza tych związanych z zawodami medycznymi, jak pielęgniarki, położne czy studentki kierunków medycznych.
Podczas kwalifikacji ustalana jest kategoria zdrowotna oraz nadawany jest stopień szeregowego. Następnie obywatel trafia do pasywnej rezerwy.
Kategorie zdrowia – co oznaczają?
A – zdolny do czynnej służby wojskowej
B – czasowo niezdolny, np. po urazie
D – niezdolny do służby w czasie pokoju, ale niekoniecznie w czasie wojny
E – całkowicie niezdolny, również w czasie mobilizacji i wojny
Co ważne, kategoria A nie oznacza obowiązku służby – obecnie służba wojskowa jest dobrowolna. Jednak osoby z tą kategorią mogą zostać wezwane na ćwiczenia wojskowe.
Kto może dostać wezwanie na ćwiczenia?
Do ćwiczeń powoływane są osoby z pasywnej rezerwy, które otrzymały tzw. przydział mobilizacyjny. Taki przydział dostają najczęściej osoby posiadające kwalifikacje przydatne wojsku, np. kierowcy, informatycy czy operatorzy dronów.
Ćwiczenia mogą mieć formę:
- krótkotrwałą – do 30 dni
- długotrwałą – do 90 dni
- rotacyjną – do 30 dni łącznie w ciągu roku (np. weekendowe szkolenia)
Za udział w ćwiczeniach przysługuje żołnierzowi wynagrodzenie, wyżywienie, zakwaterowanie i mundur. W przypadku utraty dochodów – możliwa jest rekompensata.
Kiedy można odmówić?
Są sytuacje, w których można uzyskać odroczenie lub usprawiedliwienie – np. rodzice dzieci do 8. roku życia, rolnicy w okresie żniw, czy osoby mające ważne obowiązki zawodowe. Kluczowe jest jednak odpowiednie udokumentowanie tych okoliczności.
Mobilizacja – co oznacza w praktyce?
Jeśli rząd ogłosi mobilizację lub wprowadzony zostanie stan wojenny, osoby zdolne do służby mogą być wezwane w każdej chwili. Dotyczy to również tych, którzy przebywają za granicą – muszą oni zgłosić się do konsulatu i zastosować do wydanych poleceń.
– W razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny osoby uznane za zdolne do służby wojskowej mogą być w każdym czasie powołane – podkreślała mjr Mycio.
To też może cię zainteresować: Tyle pieniędzy dostaną emeryci. Nowe informacje o 13-tce
Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Iwona Pavlović ostro zrecenzowała występ Magdaleny Narożnej. W obronie piosenkarki stanął Rafał Maserak