Sadzenie czosnku ozimego z sadzonką jest najpopularniejszym sposobem uprawy tej rośliny, która daje plony do 4 kg na metr kwadratowy, a czasem nawet wyższe przy odpowiedniej pielęgnacji, która obejmuje nawożenie na początku.
Sadzonki czosnku ozimego to małe cebulki o średnicy około 2-3 cm. Sadzonki mają kilka zalet: są łatwe do sadzenia, szybko się zakorzeniają, dobrze zimują i pozwalają na wcześniejsze zbiory w przyszłym roku w porównaniu do sadzenia wiosennego.
Zazwyczaj sadzonki czosnku ozimego sadzi się w odległości 10 cm od siebie w rzędzie, z 25 cm między rzędami. Jest to wystarczające dla wentylacji i dostępu do światła, a jeśli cebulka nie wykiełkuje, jej miejsce można przeznaczyć na marchew następnej wiosny. Marchew i czosnek dobrze się ze sobą dogadują. Ten tandem pomaga odstraszać szkodniki: czosnek odstrasza muchy marchewkowe, a marchew odstrasza muchy cebulowe. Alternatywnie można umieścić groszek w pustym miejscu — groszek i czosnek są również przyjaciółmi. Druga połowa października to najlepszy czas na sadzenie czosnku zimowego.
Ogrodnicy, którzy mają tendencję do odkładania rzeczy na później, powinni być ostrzeżeni, że sadzenie później niż w październiku może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji — na przykład obfitości wiosennych kwiatów, które zmniejszają rozmiar cebulek, ich wagę i jakość przechowywania.
Niskie temperatury podczas sadzenia, zwłaszcza na tle odwilży (tj. stresującego wydarzenia), będą stymulować tworzenie łodyg kwiatowych, które nawet jeśli zostaną usunięte wcześnie, nadal zmniejszą rozmiar i wagę cebulki (o połowę w porównaniu z podobną cebulką bez kwiatów). W październiku pogoda jest bardziej stabilna, a gleba nadal pozwala roślinom na pobieranie składników odżywczych.
Pamiętaj, że pierwszą rzeczą, jaką czosnek musi zrobić po posadzeniu, jest zapuszczenie nowych korzeni!
Nawozy dla czosnku ozimego na różnych etapach
Nawożenie czosnku ozimego jest niezbędne do osiągnięcia sukcesu. Wydajność jest znacznie lepsza, jeśli jesienią podczas sadzenia zastosuje się tak zwaną opaskę fosforową. W tym celu fosfor umieszcza się około 10 cm poniżej otworu siewnego w ilości pół szklanki superfosfatu na każde 10 metrów rzędu. Nawóz fosforowy wlewa się do rowu do sadzenia, przykrywa ziemią, a następnie umieszcza sadzonkę i przykrywa ziemią do góry.
Następnej wiosny stosuje się złożony nawóz z azotem, ponieważ wielkość cebulki zależy bezpośrednio od liczby i wielkości zielonych liści lub wierzchołków w momencie formowania cebulki. Każdy liść będzie miał pierścień czosnku. Im większy liść, tym większy będzie pierścień. Czosnek najpierw wytwarza wierzchołek, a następnie, w zależności od odmiany i długości godzin dziennych, zaczyna tworzyć cebulkę. Użyj siarczanu amonu, jeśli gleba jest zasadowa, ponieważ ten nawóz nieznacznie obniża pH.
Saletra amonowa dobrze nadaje się do ogrodów z kwaśną glebą. Jeśli nie masz czasu na zastosowanie nawozu doglebowego, użyj nawozu z ciekłym azotem. Nie nawozić po połowie lata. Późne nawożenie sprzyja powstawaniu nowych, miękkich przyrostów, a czosnek nie będzie się przechowywał.
Przydatne wskazówki
Zgnilizna jest kluczowym problemem w przypadku tej uprawy. Mając to na uwadze, należy unikać podlewania i/lub ciężkich gleb. Czosnek najlepiej uprawiać w podniesionych grządkach o wysokości około 10 cm i szerokości 50 cm. Gleba powinna być luźna wewnątrz, ale wystarczająco zagęszczona na zewnątrz. Solidna gleba może wytrzymać zimową pogodę. Dobry drenaż jest niezbędny, ponieważ jeśli cebulki będą siedzieć w wodzie przez zimę, zgniją. Właściwym podejściem jest przekopanie gleby na miesiąc lub kilka tygodni przed posadzeniem roślin. Pozwoli to glebie osiąść i stać się nieco mocniejszą. Ptaki, które są niezawodnymi ogrodnikami, pomogą zwalczać szkodniki. Ziemniaki są prawdopodobnie doskonałą rośliną poprzedzającą sadzenie czosnku ozimego, ponieważ gleba będzie już dobrze przekopana.
Fasola i groch są również korzystnymi roślinami poprzedzającymi. Oczywiście należy sortować nasiona, wybierając tylko zdrowe nasiona. Ponieważ czosnek znajduje się pod ziemią, dobrze znosi niskie temperatury. Jednak warstwa ściółki, takiej jak czysta słoma, nadal pomaga w zimowaniu w zimnym klimacie. Podczas sadzenia w październiku, grządkę przykrywa się miesiąc później, w listopadzie. W przyszłym roku również użyjemy świeżej ściółki — oprócz wystarczającej ilości nawozu, cebula potrzebuje równomiernie wilgotnej gleby do wzrostu. Wiosną wygodnie jest ściółkować świeżo skoszoną trawą bez główek nasion, aby zachować wilgoć.
O tym się mówi: Ewa Błaszczyk pełna nadziei. Oficjalnie potwierdziła przełomowe wieści o stanie jej córki Oli