Do wyboru jest zapach jabłkowy, pomarańczowy, cytrynowy, korzenny lub lawendowy. Często sprzedawane są jako zioła, ponieważ ich liście są jadalne.

Uprawiaj pelargonie w wilgotnej, ale dobrze przepuszczalnej glebie w pełnym słońcu. Przycinaj późnym latem i pobieraj sadzonki, aby zabezpieczyć się przed zimowymi stratami. Większość pelargonii wymaga zabezpieczenia na zimę — jesienią należy przenieść doniczki do pomieszczenia, aby zapewnić ich odrastanie w następnym roku.

Pelargonie uwielbiają słońce, pulchne podłoże i...skórki pomarańczy!

Pelargonie mogą być uprawiane w glebie ogrodowej dowolnego typu, ale korzystne będą gleby o odczynie obojętnym lub zasadowym. Uprawiać w pełnym słońcu w pojemnikach, wiszących koszach lub na rabatach kwiatowych. W przypadku uprawy pod szkłem należy chronić je przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych w okresie letnim.

W przypadku uprawy pelargonii w doniczkach wybierz uniwersalny kompost bez torfu z dodatkiem nawozu o spowolnionym uwalnianiu. Pelargonie wyglądają spektakularnie w połączeniu z innymi letnimi roślinami rabatowymi. Jeśli zostaną posadzone w dobrym kompoście i będą dobrze nawadniane, wytrzymają ciasne sadzenie z innymi delikatnymi roślinami.

Pelargonie należy dobrze podlewać latem i przycinać, aby zachęcić je do drugiego kwitnienia. Pelargonie są często uprawiane jako rośliny jednoroczne i są kompostowane pod koniec lata. Jeśli dysponujesz miejscem chronionym przed mrozem, warto spróbować przechować je przez zimę.

Aby przezimować pelargonie, przenieś rośliny znajdujące się w ziemi ogrodowej lub dużych doniczkach i przesadź je do mniejszej doniczki. Należy to zrobić przed pierwszymi przymrozkami.

Usuń wszystkie uszkodzone liście i zwiędnięte kwiaty. Przytnij rośliny o około jedną trzecią i umieścić w jasnym miejscu chronionym przed mrozem. Rośliny nie przejdą w stan całkowitego spoczynku, więc przez zimę należy je lekko podlewać. Wiosną należy zastosować ogólny nawóz płynny i zwiększyć podlewanie. Sadzić dopiero po ustąpieniu niebezpieczeństwa przymrozków, zwykle pod koniec maja.

Jeśli chcesz, aby pelargonie cieszyły oko obfitymi kwiatostanami, zastosuj domowy nawóz ze skórek pomarańczy. Dobrze umyte i wysuszone w piekarniku lub na słońcu skórki, rozdrobnij w młynku do kawy lub blenderze i rozsyp wokół pelargonii, pamiętając, aby nieco zmieszać powstały proszek z otaczającą ziemią. Podlewając rośliny, wprowadzasz wgłąb gleby sproszkowane skórki pomarańczy, a wraz z nimi cenne składniki odżywcze, jak azot, potas, czy fosfor. Twoje kwiaty podziękują ci długim kwitnieniem nawet do października.

Zerknij: Ania Bardowska w końcu mogła wszystko wyjaśnić. Długo trzymała w sekrecie trudności małżeńskie

Nie przegap: Emerytura Jarosława Kaczyńskiego zaskakuje. Ile ZUS wypłaca mu co miesiąc