Teraz dzieli nas tylko krok od wprowadzenia zmian w życie. Nowy zasiłek ma wynosić 7000 złotych. I ma być co roku waloryzowany.

Zasiłek pogrzebowy to jednorazowe, wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) świadczenie. Przysługuje osobie lub instytucji, która pokryła koszty pogrzebu.

Dyskusja o zasiłku pogrzebowym trwa od lat

Od 13 lat wysokość świadczenia nie zmieniła się i wynosi 4000 złotych. Teraz kwota ma wzrosnąć niemal dwukrotnie.

- Zasiłek nie był waloryzowany od 2011 roku i nie wystarcza już na pokrycie większości kosztów pochówku — stwierdziła minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w rozmowie z "Dziennikiem Gazety Prawnej".

Ministerstwo przebadało kwestie regulujące kwoty związane z organizacją pogrzebu. Wyniki badań resortu ujawniły, że obowiązujące dotychczas 4000 złotych nie pokrywa opłat nawet w połowie.

"Obecnie koszty zwykłego pogrzebu w Polsce wynoszą minimum 8-10 tys. zł. Koszty te są różne w zależności od regionu organizacji pogrzebu. [...] Celem proponowanej zmiany jest zmniejszenie obciążeń finansowych osób pokrywających koszty pogrzebu, przy jednoczesnym uwzględnieniu możliwości finansowych Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i budżetu państwa" — czytamy na stronie gov.pl

10 maja Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło plan nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach. Projekt obejmuje zwiększenie kwoty zasiłku pogrzebowego do 7000 zł. Wejścia ustawy w życie przewiduje się na 1 lipca.

Podczas starań o zwrot kosztów pogrzebu należy wiedzieć, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie chciał wypłacić nam zwrotu w paru konkretnych przypadkach. Musimy wykazać, że doszło do pochówku. Należy też pamiętać, że rachunek za samą trumnę niczego nie dowodzi, a na zwrot za postawienie pomnika czy grobowca raczej nie można liczyć, gdyż nie wchodzi w skład kosztów samego pochówku.

Nie przegap tego: Z życia wzięte. "Matka siedzi mi na karku": Przeczytałam i nie mogłam uwierzyć własnym oczom

Zerknij tutaj: Skandal! Chajzer wyjawia prawdę o Wojewódzkim i Prokopie