W czwartek 8 września zmarła królowa Elżbieta II, a tym samem Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, a także reszta państw Wspólnoty Narodów pod jej panowaniem pogrążyły się w żałobie.

Jednocześnie rozpoczęto przygotowania do uroczystości pogrzebowych monarchini, które zostały wyznaczone na niedzielę 18 września.

Portal „Radio Zet” podaje, że pojawi się na nim także delegacja Polski. Na razie nie podano do publicznej wiadomości dokładnego składu reprezentacji dyplomatycznej. Wiadomo jednak, że do Wielkiej Brytanii na pewno uda się prezydent Andrzej Duda.

„Trudno mi sobie wyobrazić sytuację, że prezydenta zabrakłoby na pogrzebie osoby tak ważnej dla świata i ludzkości. Andrzej Duda ma zamiar udać się na uroczystości pogrzebowe Elżbiety II” – podał dyrektor Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta.

W podobnym tonie wypowiedział się także wiceszef MSZ. Paweł Jabłoński zwrócił uwagę na wymiar uroczystości ze względu na długość panowania królowej i pasmo historycznych wydarzeń, które miały miejsce podczas jej rządów.

Politycy zostali zapytani również o możliwe zmiany w polityce Wielkiej Brytanii pomimo, że monarcha nie ma tam władzy wykonawczej. Spodziewane jest jednak wzmocnienie przekazu zwłaszcza w sprawie Rosji i Ukrainy. Zarówno nowa premier Liz Truss, jak i król wypowiadali się negatywnie o Władimirze Putinie.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnim czasie: Pilne alerty o zaginięciach nastolatków w różnych częściach kraju. Te informacje są bardzo niepokojące. Dlaczego dzieci masowo znikają bez śladu

Jak informował portal „życie.news”: Król Karol przerwał milczenie. To pierwszy oficjalny występ nowego króla Wielkiej Brytanii. Padły poruszające słowa

Ze świata znanych ludzi informowaliśmy o: Andrzej Piaseczny zrecenzował program Dody. Padły wyjątkowo mocne słowa. Piosenkarka z pewnością nie pozostawi tego bez komentarza

Sprawdź również ten artykuł: Iwona i Gerard z "Sanatorium miłości" obwieścili radosną nowinę. Widzowie już od dawna chcieli to wiedzieć. "Musi być miesiąc z R"