Jak podaje portal Money, niebawem w naszych słownikach pojawi się zupełnie nowe słowo. Mowa tutaj o „shrinkflacji”. Słowo pochodzi od angielskiego „shrink”, co oznacza „pomniejszać”. Dokładnie mówiąc „shrinkflacja” to zjawisko polegające na tym, że w dokładnie tej samej cenie, kupujemy mniejszy produkt.

Nowe zjawisko

- Shrinkflacja powraca. Ciekawe ile niebawem będzie czekolady w tabliczce czekolady - jeszcze parę lat temu standardem było 100 g, potem 95 g, 90 g, 85 g, 80 g, dziś można już nawet znaleźć 75 g... A rozmiar opakowania wciąż ten sam – zwracał uwagę już rok temu dziennikarz z Wiadomości Handlowych – Paweł Jachowski.

Ukryte podwyżki cen

Problem jest dość powszechny w Niemczech, gdzie klienci już dziś składają skargi do urzędu ochrony konsumentów. Jak wiemy, w Niemczech najbardziej wzrosły ceny energii, a zaraz po niej, właśnie żywności.

Jak wskazują niemieccy klienci, margaryna podrożała o 25%, co ukryto w shrinkflacji. Podobnie chipsy (opakowanie mniejsze o 20%), czy też żelki (tutaj zmniejszono opakowanie o 14%). Warto dodać także, że oleje i tłuszcze jadalne podrożały w Niemczech o 44,2%, natomiast jajka oraz nabiał o 24,2%.

Niestety, według ekspertów zjawisko shrinkfalcji będzie coraz bardziej popularniejsze. Najbardziej widoczne jest ono np. w piekarnictwie. Niegdyś bochenek chleba faktycznie ważył kilogram. Teraz niektóre mają zaledwie 400 g.

Jak informował portal "Życie News": ALEKSANDRA KWAŚNIEWSKA POCHWALIŁA SIĘ POBYTEM W BARDZO LUKSUSOWEJ WILII. TAKICH ATRAKCJI MOŻNA WYŁĄCZNIE ZAZDROŚCIĆ. SAM BUDYNEK ROBI WIELKIE WRAŻENIE

Przypomnij sobie: MAŁO BRAKOWAŁO, A KATARZYNA I CEZARY ŻAKOWIE NIE BYLIBY JUŻ MAŁŻEŃSTWEM. NAD ZWIĄZKIEM PARY WISIAŁO WIDMO ROZWODU. AKTORKA WYZNAŁA PRAWDĘ O KRYZYSIE

Portal "Życie News" pisał również: BARDZO SMUTNA WIADOMOŚĆ. ZNANA AKTORKA ZOSTAŁA ODŁĄCZONA OD APARATURY

W ostatnich dniach pisaliśmy także o: ANNA KALCZYŃSKA ZASKOCZYŁA FANÓW NA INSTAGRAMIE NIESAMOWITYM ZDJĘCIEM. DZIENNIKARKA ZAPOZOWAŁA WRAZ Z UKOCHANĄ MAMĄ. MOŻNA IM POZAZDROŚCIĆ FIGURY