Rosyjskie władze nieustannie twierdzą, że Rosja doskonale poradzi sobie nawet z sankcjami nałożonymi na nią przez kraje zachodu. Eksperci twierdzą jednak, że w tak złym położeniu rosyjski gigant nie był nigdy dotąd.

Rosja już za kilka dni stanie się bankrutem?

Jak podaje portal Goniec, wiele czynników wskazuje, że już za kilka dni Rosja będzie zmuszona oficjalnie stwierdzić, że jest niewypłacalna. Niezwykle ważna w tej kwestii jest data 25 maja. To właśnie w tym dniu wygaśnie zgoda Stanów Zjednoczonych na przyjmowanie płatności z Rosji. Jak wiadomo, prezydent USA Joe Biden, nie jest przekonany o konieczności przedłużania tej zgody.

Jeśli faktycznie tak się stanie i Joe Biden nie przedłuży zgody, to Rosja stanie się niewypłacalna, ponieważ nie będzie miała możliwości na spłacenie swojego dotychczasowego zadłużenia.

Zdania są podzielone

Istnieje jeszcze opcja, w której to Joe Biden pozwoli na uregulowanie zadłużeń z dochodów uzyskanych przez Rosję ze sprzedaży gazu oraz ropy. Dochody takie USA przekaże bezpośrednio na wydatki wojenne.

- Aby więc spłacić obligacje dolarowe, Putin prawdopodobnie wykorzystał rekordowe poziomy waluty obcej, które Rosja akumulowała dzięki sprzedaży ropy i gazu od początku inwazji na Ukrainę. Wkrótce jednak może również stracić i ten kluczowy dochód - wskazuje ekspert amerykańskiego think – tanku Foreign Polocy Research Institute – Maksymlian Hess.

Innego zdania jest jednak rosyjski minister finansów, który twierdzi, że Rosja posiada odpowiednią ilość środków, aby spłacić wszystkie należności u zagranicznych partnerów. Co więcej, polityk dodał, że jeśli nie będzie można obsługiwać spłaty długów w dolarach, to Rosja jest gotowa zapłacić za wszystko w rublach.

JAK INFORMOWAŁ PORTAL „ŻYCIE”: SAM JEJ WIDOK NA NIEBIE WYWOŁUJE WIELKĄ GROZĘ. W ŚRODĘ POJAWIŁA SIĘ NAD POLSKĄ. CZYM JEST SUPERKOMÓRKA BURZOWA I JAK POWSTAJE? EKSPERCI ODPOWIADAJĄ