Rosja napadła na Ukrainę pod koniec lutego tego roku, a działania militarne u naszego wschodniego sąsiada trwają już ponad 80 dni. Kiedy cała sytuacja ulegnie poprawie i jak zakończy się wojna?

Rosjanie zmieniają taktykę?

Jak podaje portal Super Express, wczoraj gościem „Expressu Biedrzyckiej” był Mieczysław Cieniuch, generał, a także były szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Wojskowy zdradził kilka przemyśleń, na temat najbliższych działań wojsk rosyjskich.

Warto także dodać, że amerykański Instytut Badań nad Wojną przekazał, że według ich obserwacji rosyjskie wojska zmieniły nieco taktykę i nie chcą już kontynuować okrężenia na dużą skalę ukraińskich wojsk rozlokowanych od Doniecka do Iziumu. Według amerykańskich ekspertów teraz rosyjscy żołnierze będą chcieli zająć obwód ługański.

Co dalej?

Prowadząca program, Kamila Biedrzycka zapytała generała Cieniucha, czy opierając się na tych doniesieniach, można stwierdzić, że rosyjskie wojska wycofują się z pola walki. Generał zaznaczył, że Rosjanom nie udało się okrążyć dużych zgrupowań ukraińskich wojsk, co więcej w obwodzie charkowskim to Ukraińcy dominują. Konieczna jest zatem zmiana strategii wojsk rosyjskich.

- To by wskazywało, że strona rosyjska potrębuje czasu, tzw. pauzy operacyjnej, w czasie której będzie pewnie zamierzała odtworzyć swoje zdolności i kontynuować działania zbrojne – dodał generał.

Co więcej, generał Cieniuch dodał, że pauza operacyjna może trwać około 2 – 3 tygodnie i nie będzie ona dotyczyć tylko obwodu donieckiego, ale większości lub nawet wszystkich działań militarnych.

JAK INFORMOWAŁ PORTAL „ŻYCIE”: SAM JEJ WIDOK NA NIEBIE WYWOŁUJE WIELKĄ GROZĘ. W ŚRODĘ POJAWIŁA SIĘ NAD POLSKĄ. CZYM JEST SUPERKOMÓRKA BURZOWA I JAK POWSTAJE? EKSPERCI ODPOWIADAJĄ