Kiedy na Ukrainie piekli się konflikt zbrojny, prawie tysiące kilometrów dalej w Bośni świadkowie uprzedzają, że Rosja pobudza zapalnik separatyzmu, co może ustanawiać kłopoty dla dokumentnie podzielonego kraju bałkańskiego.

Co się stanie, gdy Bośnia dołączy do NATO

Dowódca bośniackich Serbów Milorad Dodik, który nie tuszował własnego zachwytu i bliskich relacji z prezydentem Władimirem Putinem, jeszcze nagminniej wyraża się na temat swoich secesjonistycznych ambicji, co generalnie uważa się za zagranie Kremla.

Niedawny alarm w związku z tą okolicznością wyszedł od senatora Demokratów USA, Chrisa Murphy'ego, który uprzedzał przed „bardzo alarmującym momentem dla Bośni” w trakcie niedawnego tournée po Bałkanach. „Gdy Putin cofa się w róg, będzie szukał innych miejsc, w których mógłby odnosić zwycięstwa. Jednym z nich może być Bośnia” – stwierdził stacji CNN.

W przemowach, które przedstawiały retorykę Putina przed napadem na Ukrainę, ambasador Moskwy w Sarajewie zaalarmował, że „zareaguje”, gdyby Bośnia przystąpiła do NATO. Ambasada przestrzegła dodatkowo Zachód przed posunięciami, które mogłyby zdestabilizować Bośnię.

O tym się mówi: Władimir Putin ukrył tajną rodzinę. „Alina nie miała innego związku. To byłoby dla niej zbyt niebezpieczne”

Zerknij tutaj: Papież Franciszek ponownie zabrał głos na temat oblężonego Mariupola. Co powiedział Ojciec Święty

Nie przegap tego: Jan Englert zdobył się na szczere wyznanie dotyczące jego pierwszego małżeństwa. Zdradził, co było powodem rozstania