Teraz gdy w końcu nadeszła cieplejsza pogoda, więcej osób będzie cieszyć się czasem na świeżym powietrzu. Ale cieplejsza pogoda oznacza także, że kleszcze są na zewnątrz i są aktywne.

Te małe potworki mogą być aktywne cały rok. Wystarczy dodatnia temperatura

Możesz być narażony na ugryzienie przez kleszcze, gdy spędzasz czas na rejonach zalesionych lub obszarach z wysokimi trawami i krzewami (w tym w miejskich ogrodach i parkach).

Możesz się zabezpieczyć poprzez: ubieranie jasnych koszul z długimi rękawami, butów z zakrytymi palcami i długich spodni włożonych w skarpetki.

Używanie środka odstraszającego owady, który jest skuteczny i może być bezpiecznie stosowany, gdy jest stosowany zgodnie z wytycznymi. Badanie siebie, dzieci i zwierząt domowych po przebywaniu na zewnątrz i natychmiastowe usuwanie kleszczy. Chociaż kleszcze są najbardziej aktywne wiosną i latem, można je spotkać o każdej porze roku, gdy temperatura jest powyżej zera.

Kleszcze są małe i trudno je zobaczyć. Jeśli znajdziesz kleszcza, usuń go ostrożnie pęsetą z cienką końcówką, ponieważ zmiażdżenie lub uszkodzenie kleszcza może spowodować przedostanie się bakterii boreliozy z kleszcza do krwioobiegu.

Po usunięciu kleszcza przemyj powierzchnię mydłem i wodą. Skonsultuj się z lekarzem tak szybko, jak to możliwe, jeśli masz jakiekolwiek obawy po ugryzieniu przez kleszcza. Jeśli zostanie złapana wcześnie, większość przypadków boreliozy można skutecznie leczyć antybiotykami.

O tym się mówi: Szef rosyjskiego MO Siergiej Szojgu zdradza plany. Poinformował o nich prezydenta Rosji. Chodzi o lotnictwo dalekiego zasięgu

Zerknij tutaj: Daniel Olbrychski ma na swoim koncie spektakularny wyczyn. "Prawdopodobnie uratowałem życie sobie i wszystkim pasażerom"

Nie przegap tego: Włodzimierz Cimoszewicz mówi o działaniach Włodimira Putina i czarnych scenariuszach. "To by oznaczało koniec dla nas wszystkich"