Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji postanowiła, że płace za abonament RTV w 2022 roku nie powiększą się. Będą jednakowoż większe niż w poprzednich latach. Obecnie obowiązkowe należności stały się bowiem większe na starcie 2021 roku, pierwszy raz od czterech lat.

Właściciele jedynie radia są zmuszeni miesięcznie uiszczać 7,50 zł. Osoby, które posiadają także telewizor (lub sam telewizor) powinny miesięcznie złożyć wpłatę w wysokości 24,50 zł.

Co się zmienia w przepisach?

Uiszczając opłatę z góry, da się przyoszczędzić. Im dłuższy czas postanowimy opłacić, tym ulga będzie większa. Najokazalsza, 10-procentowa obniżka, przysługuje w przypadku opłaty za 12 miesięcy.

Inne kwoty po obniżkach są równe: Za abonament radiofoniczny: - 14,60 zł za dwa miesiące, - 21,60 zł za trzy miesiące, - 42,80 zł za sześć miesięcy, - 81,00 zł za rok kalendarzowy. Za abonament radiowo-telewizyjny: - 47,50 zł za dwa miesiące, - 70,60 zł za trzy miesiące, - 139,70 zł za sześć miesięcy, - 264,60 zł za rok kalendarzowy.

Kto ma obowiązek opłacać abonament RTV, a kto nie?

Rachunek muszą uiszczać osoby będące w posiadaniu odbiornika radiowego lub telewizora. Funkcjonuje jednakowoż mnóstwo wykluczających warunków, owocujących tym, iż abonamentu RTV nie musi opłacać w Polsce 3,7 mln osób.

Za egzekwowanie kary odpowiedzialna jest Poczta Polska mogąca upominać się o opłacenie abonamentu, chociażby do pięciu lat do tyłu. Na uiszczenie zaległych rachunków po tym, jak dostaniemy wezwanie do zapłaty mamy siedem dni.

Po upływie tego czasu kwestię przyjmuje Urząd Skarbowy. Przedstawienie tytułu wykonawczego znaczy, że komornik będzie miał prawo ściągnąć z konta dłużnika ustaloną kwotę.

O tym się mówi: Smutne wieści dla fanów "Tańca z Gwiazdami". Co z kolejną edycją

Zerkaj: Policja zakończyła się śledztwo w sprawie konfliktu w rodzinie Joanny Opozdy. Czy teść Antka Królikowskiego odpowie za swoje czyny