Problem niższych waloryzacji emerytur czerwcowych trwa od 2009 roku. Przyjęto wówczas dwa sposoby waloryzacji: kwartalną, oraz roczną, jak przyznała w programie "Sygnały Dnia" Radiowej Jedynki prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska.

Co będzie z emerytami o niższych świadczeniach "czerwcowych"?

Reforma wprowadzona w systemie emerytalnym w 2009 roku dotykała każdego, kto postanowił przejść na emeryturę w czerwcu. Nie obejmuje tych emerytów kwartalna waloryzacja, co skutecznie obniża wysokość przyznawanego im świadczenia emerytalnego.

Nowelizacja ustawy, jaka została w sierpniu podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę, miałaby w ostateczny sposób zakończyć palący od wielu lat problem z czerwcowymi emeryturami. Gertruda Uścińska wyjaśniała, że rządzący w Polsce. wcześniej jedynie doraźnie i tymczasowo zajęli się niszymi emeryturami czerwcowymi, tworząc jedną z tak zwanych ustaw covidowych. Nie zaspokoiło to jednak pilnej potrzeby stworzenia osobnej nowelizacji.

Teraz pani prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska zapewnia, że według podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy, każdy przyszły emeryt nie będzie musiał już się zastanawiać, czy przechodzić na emeryturę w czerwcu, czy w lipcu, czy w styczniu - Z punktu widzenia prawnego wymagana była interwencja ustawowa, tego nie można było w żaden inny sposób załatwić. Doszliśmy do takiego stanu prawnego, że osoby przechodzące na emerytury w czerwcu, nie będą musiały się zastanawiać, czy przejść w czerwcu, czy w innym miesiącu.

Co o tym sądzicie?

O tym się mówi: Rodzice byli zaskoczeni, kiedy zobaczyli, co lekarz robi z dzieckiem. Tą scenę zapamiętają na zawsze

Zerknij tutaj: Leśnik postanowił podzielić się listem znalezionym w lesie. Mężczyzna nie krył oburzenia. O co chodzi

Nie przegap tego: Kinga Rusin postanowiła napisać kilka słów z okazji rozpoczęcia roku szkolnego. Nie szczędziła mocnych słów pod adresem ministra edukacji