Jak informuje portal Biznes Info, praktycznie nie ma już odwrotu od wprowadzenia nowej kaucji, która doliczana będzie zarówno do szklanych, jak i do plastikowych butelek. Obecnie projekt nadal jest przygotowywany, jednak wiadomo już, że kilka szczegółów pozostanie niezmiennych.

Nowa opłata

Kaucja za butelki plastikowe oraz szklane od wielu lat jest obowiązkowa w wielu zachodnich państwach. Niedługo zacznie funkcjonować także w naszym kraju. Według informacji przekazanych przez Wiadomości Handlowe, niektóre szczegóły dotyczące nowej opłaty zostały już przekazane na Forum Rozwoju Lokalnego.

Okazuje się bowiem, że kaucją objęte będą butelki plastikowe i pojemności 3 litrów oraz butelki szklane o pojemności 1,5 litra. Opłata kaucji nie będzie dotyczyć natomiast puszek. Kaucja zostanie zwrócona klientom w chwili, kiedy oddadzą butelkę. Do jej zwrotu nie będzie konieczne okazanie paragonu.

Kto za to zapłaci

System ma zostać wprowadzony w naszym kraju najprawdopodobniej od początku przyszłego roku. Okazuje się jednak, że z powodu nowej opłaty mocno mogą ucierpieć producenci, którzy zostaną obciążeni opłatą opakowaniową. Co więcej, zgodnie z dyrektywą UE to właśnie producenci będą zobowiązani do ponoszenia około 80% kosztów związanych z utylizacją, segregacją oraz recyklingiem odpadów.

Na ten moment nie podano jednak ile wynosić będzie kaucja, którą klient będzie zobowiązany zapłacić w sklepie. Dla przykładu w Niemczech wynosi ona natomiast 25 centów za butelkę plastikową i 15 centów za butelkę szklaną.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: RZADKO SPOTYKANE ZJAWISKO NA POLSKIM MORZU! ŚWIADKOWIE NIE MOGLI UWIERZYĆ W TO, CO WIDZĄ

O tym się mówi w Polsce: HANIEBNE SCENY POD KLASZTOREM. POLICJA PROSI O PILNĄ POMOC. CO SIĘ STAŁO

O tym się mówi na świecie: RODZINA ODZIEDZICZYŁA PO DZIADKU CAŁKIEM ZAMUROWANY GARAŻ. PRZEZ LATA NIKT NIE ZAGLĄDAŁ DO ŚRODKA. GDY BLISCY ZBURZYLI JEDNĄ ŚCIANĘ STANĘLI JAK WRYCI

Z życia gwiazd: TO JUŻ KOLEJNA PODBRAMKOWA SYTUACJA W DZIEŃ DOBRY TVN! WIDZOWIE POPULARNEGO PROGRAMU ŚNIADANIOWEGO NIE KRYLI ROZCZAROWANIA