Jak informuje serwis O2, naukowcy biją na alarm w kwestii zanieczyszczenia powietrza nad Polską. Niestety, sytuacja jest wręcz dramatyczna. Jak udało się ustalić fińskiemu Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA), w naszym kraju doszło do ośmiokrotnego przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza, które zostały ustanowione przez WHO.

Jednak jest dobra wiadomość – jakość powietrza i tak się poprawiła, a najpewniej wpływ na to miały obostrzenia dotyczące pandemii koronawirusa. To pozytywny efekt kryzysu epidemicznego na całym świecie.

W Polsce ośmiokrotne przekroczenie norm smogowych ustanowionych przez WHO. Jednak jakość powietrza poprawiła… pandemia

Jak wynika z najnowszego raportu stworzonego przez międzynarodową komisję o jakości powietrza w 2020 roku lokalne lockdowny miały pozytywny wpływ w ograniczeniu emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Jednak ich poziom jest cały czas wyższy niż wynika z zaleceń WHO.

Jedynie 24 ze 106 krajów, które pozostają w monitoringu WHO uzyskały zadowalająca jakość powietrza. W wielu regionach świata stopień zanieczyszczeń przekroczył normy 6, a nawet ośmiokrotnie niż zaleca to WHO.

Najtrudniejsza sytuacja panuje w Azji Południowej, szczególnie w Indiach, które uznano za kraj z najgorszym powietrzem na świecie i Chiny. Do zanieczyszczenia powietrza w wielu krajach przyczyniły się masowe pożary. Tak jest w Australii, Ameryce Południowej czy Kalifornii.

Niestety, Polska znalazła się w niezbyt chlubnej części raportu WHO. Okazuje się, że jakość powietrza w naszym kraju jest dramatycznie zła, a podstawowym problemem jest energetyka oparta na węglu i działalność elektrowni węglowych.

Naukowcy z Finlandii wskazali za jedno z dużych źródeł zanieczyszczeń elektrownię Turów niedaleko Bogatyni. Przez emisję zanieczyszczeń z jej powodu w 2017 roku miało umrzeć 120 osób. Ma ona również pogarszać jakość powietrza nie tylko w Polsce, ale i Niemczech czy Czechach.

Odnotowano również w ciągu roku aż 2100 ataków astmy i 60 przypadków zapalenia płuc wywołanych przez tę elektrownię. 110 osób trafiło w związku ze schorzeniami do szpitali.

Jak informował portal "Życie": ZNANA POLSKA PIOSENKARKA WSPOMINA SWOJĄ UKOCHANĄ MAMĘ. NATALIA KUKULSKA NADAL NIE MOŻE POGODZIĆ SIĘ ZE STRATĄ. POKAZAŁA NIEZNANE ZDJĘCIE ANNY JANTAR

Przypomnij sobie: CZY BENEFICJENTÓW PROGRAMU 500 PLUS CZEKAJĄ OGROMNE ZMIANY? WARTO ZAPOZNAĆ SIĘ Z NOWYMI INFORMACJAMI W TEJ SPRAWIE. CO PLANUJE RZĄD

Portal "Życie" pisał również: ZNANE SĄ SZCZEGÓŁY OSTATNIEJ DROGI KRZYSZTOFA KOWALEWSKIEGO. KIEPSKIE WIADOMOŚCI DLA WIELBICIELI AKTORA PRZEKAZAŁA RODZINA. TEGO NIE MOŻNA ZROBIĆ

Pisaliśmy również o: NIEBYWAŁE, JAK POTRAKTOWANO JOANNĘ JĘDRZEJCZYK. GWIAZDA SPORTU NIE UKRYWA, ŻE ZACHOWANIE KOLEGÓW DOPROWADZAŁO JĄ DO ŁEZ. WYZNAŁA BOLESNĄ PRAWDĘ