Jak doskonale wszyscy pamiętamy, podczas kampanii wyborczej Prawo i Sprawiedliwość obiecywało ogromne podwyżki płac minimalnych. Według zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego, minimalna pensja w 2021 roku miała wynieść 3000 złotych! Teraz wiemy już, że na tak wysokie podwyżki nie mamy co liczyć.

Ile jednak zyskają Polacy?

Jak informuje portal Fakt, obecnie minimalna płaca wynosi dokładnie 2600 złotych brutto. Według najbardziej aktualnych doniesień, w przyszłym roku możemy liczyć na podwyżkę w kwocie 200 zł. Jak łatwo policzyć to o 200 złotych mniej, niż na samym początku obiecywali politycy!

Co więcej, na podwyżki mogą liczyć także te osoby, które są zatrudnione na umowach cywilnoprawnych. Wzrośnie bowiem także stawka godzinowa z 17 do 18,3 złotych brutto! Jeśli natomiast chodzi o umowę o pracę to stawka godzinowa wzrośnie z 15,22 do 18,43 zł.

Ile zapłacą pracodawcy?

Warto także zaznaczyć, że ze zwiększonymi kosztami muszą liczyć się pracodawcy. Jeśli bowiem zatrudniają oni pracownika na umowę o pracę, któremu płacą 2600 złotych brutto, to pracodawca ponosi łącznie koszt w wysokości 3132,48 zł.

W takim wypadku, jeśli pensja minimalna wzrośnie do 2800 zł brutto to pracodawca zapłaci 3373,44 zł. Pamiętać należy bowiem, że po stronie pracodawcy leży opłacenie podatków oraz składek.

Jak widać pandemia nie pokrzyżowała do końca planów związanych z podwyżkami. Jednak Polacy znów czują się oszukani, bowiem zapowiadany wzrost płacy miał być praktycznie dwukrotnie większy.

Na jakie podwyżki możemy liczyć? Źródło: swedishnomad.com
Na jakie podwyżki możemy liczyć? Źródło: swedishnomad.com

Jak informował portal "Życie": KIEDY POZNAMY KONKRETNĄ DATĘ POWROTU DZIECI DO SZKÓŁ? GŁOS NA TEN TEMAT ZABRAŁ OSTATNIO MINISTER EDUKACJI PRZEMYSŁAW CZARNEK

Przypomnij sobie: 13 GRUDNIA BIEŻĄCEGO ROKU PRZEBUDZIŁA SIĘ ETNA. CZY TO ZNAK, BY JEDNAK ZACZĄĆ SIĘ SZYKOWAĆ NA NADEJŚCIE TRZECH DNI CIEMNOŚCI

Portal "Życie" pisał również: POJAWIŁ SIĘ PROJEKT USTAWY, KTÓRA MA POMÓC FINANSOWO MILIONOM POLAKÓW! CZY JEDEN Z ZASIŁKÓW ZWIĘKSZY SIĘ DO 7 TYSIĘCY ZŁOTYCH? ZAJMĄ SIĘ TYM POSŁOWIE

Z życia gwiazd: ANIA I ROBERT LEWANDOWSCY NIE ZDECYDOWALI SIĘ NA CHRZEST MAŁEJ LAURY. WYSZŁO NA JAW, DLACZEGO ODWLEKAJĄ SAKRAMENT. POWÓD TO NIE TYLKO PANDEMIA