Silny epizod erupcji (prawdopodobnie sklasyfikowany jako paroksyzm) miał miejsce w kraterze szczytowym wulkanu Etna: począwszy od około 21:20 czasu lokalnego 13 grudnia, aktywność z jednego z otworów krateru (prawdopodobnie zwanego odpowietrznikiem siodła) zaczęła stopniowo rosnąć.

Przebudzenie Etny

Aktywność szybko nasiliła się ponownie godzinę później, czemu towarzyszył silnie narastający sygnał wstrząsu wulkanicznego, wskazujący na gwałtowny przepływ magmy w kierunku powierzchni. Chociaż trudno to ocenić na podstawie zdjęć z kamery internetowej, wydaje się, że krater zaczął wytwarzać fontanny lawy o wysokości do 100 metrów, a także wysoki i gęsty pióropusz popiołu, który wzrósł do szacowanej wysokości 5 km, według Centrum doradczego w Tuluzie.

W tym samym czasie szybko postępujący strumień lawy wynurzył się ze szczytu lub z nowego otworu bocznego na południowym zboczu krateru, rozgałęziając się w dwa główne ramiona opływające kratery z 2002 roku.

14 grudnia rano

Wulkanolodzy potwierdzili, że erupcja miała miejsce zarówno z tak zwanego ujścia siodłowego między starszymi i młodszymi szczytami kompleksu krateru SE, jak również szczeliny, która otworzyła się na południowo-zachodniej stronie stożka.

Podczas szczytu aktywności wczoraj późnym wieczorem, fontanny lawy zostały wyprodukowane i wyrzucone z obu otworów dwa strumienie lawy, jeden płynął na zachód od kraterów 2002 w kierunku Monte Frumento Supino, a drugi na południowy wschód do obszaru Torre del Filosofo.

Czy przepowiednia nadejścia Trzech Dni Ciemności staje się coraz bardziej zrozumiała?

Aktywność ta wahała się od bardzo słabej i przerywanej do prawie ciągłej i umiarkowanie silnej, z wyrzuconymi żarzącymi się bombami lawowymi do ok. 100 m powyżej krawędzi krateru. Działaniom często towarzyszyły łagodne emisje popiołu. Bardziej aktywna faza miała miejsce po południu i wieczorem w sobotę, której towarzyszył niewielki wzrost wstrząsów wulkanicznych. Słaba poświata z centralnego krateru sugeruje również, że otwór wentylacyjny Voragine również pozostaje aktywny, chociaż nie stwierdzono żadnych eksplozji. Nie zaobserwowano żadnej aktywności z krateru, który był bardzo aktywny w poprzednich miesiącach.

Co o tym sądzicie? Czy zapowiadające nadejście Trzech Dni Ciemności wybuchy największych wulkanów świata właśnie się zaczynają?

O tym się mówi: Ania Bardowska ma męża Bohatera. Grzegorz uratował człowieka. Co się stało

Zerknij: Sensacyjne doniesienia. Czy miejsce spoczynku Piotra Woźniaka-Staraka zostało przeniesione? Gdzie się znajduje? Jest komentarz rzecznika sanepidu