Możliwość skorzystania z ulgi za złe długi jest regulowana za sprawą wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a mowa tu o artykule 89a o podatku od towarów i usług, który zastrzega, że podatnik ma prawo do skorygowania podstawy opodatkowania, a także podatku należnego z racji dostawy towaru bądź świadczenia usługi w swoim kraju w przypadku zajścia wierzytelności, której nie da się ściągnąć i zostało do uprawdopodobnione (uregulowana bądź zbyta w innej formie).

Chodzi o czas 90 dni od chwili upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze. Jednak zgodnie z prawem podatnik nie ma prawa do skorzystania z ulgi za złe długi, jeśli od daty wystawienia faktury VAT minęły dwa lata. Właśnie przez to wielu przedsiębiorców miało problemy, gdyż część sędziów uznawała ten zapis za niezgodny z przepisami unijnymi, inni odwrotnie.

Zmiany w tej sprawie oznacza wyrok TSUE C-335/19 E. sp. z o.o. sp.k. przeciwko Ministrowi Finansów, wydany 15 października 2020 roku. Stwierdza się w orzeczeniu, że polskie przepisy są po części niezgodne z unijnym prawem.

Polacy będą mieli szanse odzyskać naprawdę duże pieniądze dzięki wyrokowi TSUE. To wielki prezent przed Bożym Narodzenia dla wielu przedsiębiorców

Jak wyjaśnia w rozmowie z Biznes Info doradca podatkowy, Marcin Jędrysik, wyrok TSUE ostatecznie potwierdził domniemania ekspertów i przedsiębiorców w tym, że polskie regulacje prawne są zbyt restrykcyjne względem unijnych przepisów. Dzięki temu w Polsce będzie można wprowadzić nowelizację ustawy, która zniweluje niepewność sądów w tej sprawie.

„Uzależnienie stosowania ulgi na złe długi od tego, czy kontrahent był zarejestrowany do celów VAT nie jest uzasadnione. Podatnik może świadczyć usługi lub sprzedawać towary na rzecz podmiotów, które nie są podlegają VAT (np. konsumenci)” – wyjaśnia ekspert w rozmowie z Biznes Info.

Jak informował portal "Życie": JEDEN Z ODCINKÓW PROGRAMU “JAKA TO MELODIA” POŚWIĘCONY ANNIE JANTAR. NATALIA KUKULSKA NIE ŚPIEWA W NIM UTWORÓW SWOJEJ MAMY. DLACZEGO

Przypomnij sobie: JOANNA PRZETAKIEWICZ OPOWIADA O NADCHODZĄCYCH ŚWIĘTACH. PRZYGOTOWANIA ZACZĘŁA JUŻ MIESIĄC TEMU. “W TYM ROKU STAWIAM NA ENERGETYCZNĄ CZERWIEŃ”

Portal "Życie" pisał również: NIEPRAWDOPODOBNA HISTORIA PEWNEGO PRZEDSIĘBIORCY, KTÓRY PRZEBRAŁ SIĘ ZA BEZDOMNEGO. CHCIAŁ SPRAWDZIĆ, JAK ZAREAGUJĄ PRACOWNICY JEGO LOKALI

Pisaliśmy również o: WAŻNE INFORMACJE DLA WSZYSTKICH OSÓB WIERZĄCYCH. BYĆ MOŻE ZMIENI SIĘ SPOSÓB UDZIELANIA SAKRAMENTU SPOWIEDZI. JAK ZATEM BĘDZIE TERAZ WYGLĄDAĆ