Jak informuje portal Pikio, już niebawem ma wejść w życie nowa opłata, która znacząco podniesie nasze rachunki za prąd. O co dokładnie chodzi i na jaki wydatek musimy się przygotować?

Kolejne podwyżki?

Okazuje się, że spółki dostarczające prąd do naszych domów, czyli Tauron, PGE, Energa oraz Enea muszą ostatnio ponosić wyższe koszty utrzymania swojej firmy. Według informacji przekazanych przez „Dziennik Gazeta Prawna” dostawcy ci zdecydowali się na podwyższenie opłat za energię elektryczną, aby zminimalizować swoje straty.

Na ten moment zgodę na podwyżkę o którą wnioskują spółki musi zatwierdzić Urząd Regulacji Energetyki. Mimo tego musimy jednak być przygotowani na kolejną podwyżkę, która widnieje na horyzoncie.

Jak się okazuje już niebawem ma zostać wprowadzona opłata mocowa. Ma ona pokryć koszty, jakie ponoszone są ze względu na utrzymywanie rynku mocy w naszym kraju. Specjaliści nie zabierają na ten moment głosu na temat wysokości, jednak według wstępnych szacunków będzie to 45 zł za 1 MWh.

Nowej opłaty można uniknąć!

Głos na temat całej sprawy zabrał w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” analityk Domu Maklerskiego mBanku – Kamil Kliszcz. Ekspert zaznaczył, że powinniśmy przygotować swoje portfele na wzrost cen, który może nastąpić już od stycznia.

- Natomiast nie powinny to być jakieś drastyczne wzrosty – zaznacza ekspert.

Szacunkowe obliczenia „Dziennika Gazety Prawnej” wskazują jednak, że przeciętne gospodarstwo domowe w naszym kraju zużywa około 2MWh prądu w ciągu roku. Biorąc pod uwagę cenę 1 MWh można zauważyć, że roczne rachunki za prąd wzrosną o około 90 złotych!

Warto tutaj zaznaczyć, że opłaty tej nie będą musiały płacić osoby, które mają zainstalowane instalacje fotowoltaiczne lub panele słoneczne. Jednak tylko w przypadku, kiedy energia uzyskana z tych instalacji będzie pokrywała całe zapotrzebowanie gospodarstwa na prąd.

Jak informował portal "Życie": PODWYŻKI EMERYTUR I RENT W 2021 ROKU MOGĄ ZASKOCZYĆ! ILE ZYSKAJĄ ŚWIADCZENIOBIORCY

Przypomnij sobie: PROGRAM WOLONTARIATU PRACOWNICZEGO NIEBAWEM PONOWNIE ZOSTANIE URUCHOMIONY. STOŁECZNI URZĘDNICY BĘDĄ POMAGAĆ W WALCE Z KORONAWIRUSEM. CZYM BĘDĄ SIĘ ZAJMOWAĆ

Portal "Życie" pisał również: ARTYŚCI PRZECHODZĄ BARDZO TRUDNY OKRES W KARIERZE. BRAK WYSTĄPIEŃ PUBLICZNYCH NEGATYWNIE ODBIJA SIĘ W ICH FINANSACH. SZCZERY KOMENTARZ MARYLI RODOWICZ